J. Sasin: Pomnik ofiar tragedii smoleńskiej na pewno powstanie

Pomnik ofiar tragedii smoleńskiej powstanie; odmawianie tym ludziom prawa do tego, żeby ich pamięć mogła być uczczona, by mogli mieć widome miejsce pamięci (…), nie mieści się w polskich kanonach tradycji – powiedział w sobotę Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jacek Sasin, który jest członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010, podkreślił w TVP Info, że budowa pomnika ofiar tragedii została rozpoczęta.

„Chcemy i mamy pełną determinację, żeby 10 kwietnia został odsłonięty” – powiedział.

Zaznaczył, że ofiar katastrofy smoleńskiej nie można zaszufladkować w jeden sposób, do jednej opcji politycznej.

„Tam była pełna reprezentacja polskiego narodu, która udawała się do Smoleńska, do Katynia, żeby oddać hołd tym, którzy zginęli kilkadziesiąt lat wcześniej” – wskazał Jacek Sasin.

Zdaniem ministra, są to ofiary największej tragedii, jaka wydarzyła się w Polsce po drugiej wojnie światowej.

„My Polacy czcimy zmarłych, a szczególnie tych, którzy zginęli na służbie ojczyzny, w dobrej sprawie” – powiedział.

Jacek Sasin podkreślił, że kwestia budowy pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest jeszcze przed nami.

„Przewidujemy, że dopiero jesienią, w listopadzie, ten pomnik będzie miał szansę być odsłonięty. Ale pomnik ofiar tragedii powstanie” – dodał.

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział w środę, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie, a ul. Królewską. W czwartek Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.

PAP/RIRM

drukuj