fot. PAP/Lech Muszyński

J. Ozdoba: Wyniki badań próbek z Odry takie same po stronie polskiej i niemieckiej  

Oficjalne wyniki niemieckich badań wody pobranej ze skażonej Odry są tożsame z polskimi i nie wykazują zawartości rtęci w rzece. Poinformował o tym wiceminister klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba, na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim w Gorzowie Wielkopolskim.

Wiceszef resortu klimatu powiedział, że próbki wody pobierane są praktycznie na każdym odcinku Odry, gdzie jest to niezbędne. Dotąd pobrano ich 120. Znane są także wyniki niemieckich badań.

– Co istotne, do Ministerstwa Klimatu oficjalnie z Republiki Federalnej Niemiec wpłynęła informacja, że wyniki niemieckie są tożsame z wynikami polskimi w zakresie również zawartości rtęci. Zarówno po stronie niemieckiej, jak i po stronie polskiej mamy te same parametry, które wskazują na podwyższone niektóre czynniki, między innymi parametry chemiczne i fizyczne. W przypadku parametrów chemicznych jest to kwestia zawartości tlenu, przewodności oraz PH, co sugeruje, że ta sama sytuacja jest po stronie Republiki Federalnej Niemiec – wyjaśnił Jacek Ozdoba.

Z kolei minister klimatu, Anna Moskwa, podała na Twitterze, że analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. Obecnie czekamy na badania toksykologiczne ryb, które mają dać odpowiedź dot. przyczyn wystąpienia ich pomoru.

Do tej pory z Odry wyłowiono kilkanaście ton śniętych ryb, a monitoring prowadzony jest na odcinku 50-60 kilometrów rzeki. Sprawę zanieczyszczenia rzeki badają prokuratura oraz uprawnione do tego organy podlegające Ministerstwu Klimatu i Środowiska.

W województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim obowiązuje zakaz wstępu do Odry.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl