J. Mosiński: Zawiadomiłem prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Michała Setlaka

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński z okręgu kalisko-leszczyńskiego złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Michała Setlaka. Zarzucił mu publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa.

„Zawiadomienie w tej sprawie złożyłem 2 sierpnia do Prokuratury Okręgowej w Warszawie powołując się na artykuł 304 par.1 kpk, według którego każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policje”  – powiedział PAP poseł Jan Mosiński.

Michał Setlak – były współpracownik zespołu smoleńskiego Macieja Laska, występujący w roli eksperta lotniczego w jednej z komercyjnych stacji telewizyjnych – 27 lipca 2017 roku zamieścił na Twitterze komentarz na temat Jarosława Kaczyńskiego – prezesa Prawa i Sprawiedliwości o następującej treści: „Z całego serca życzę temu łajdakowi jak najszybszej śmierci – ten głupi gnój niszczy nasza Ojczyznę”.

28 lipca Setlak dodał na Twitterze: „Przyjaciele doradzają mi, abym przeprosił za życzenia śmierci dla Jarosława Kaczyńskiego. NIE!!! To wróg Ojczyzny, który niszczy Polskę”.?

„Umieszczenie przytoczonego komentarza ma bez wątpienia charakter publiczny i powinno być traktowane jako nawolywanie do popełnienia przestępstwa. Stanowisko Setlaka odnoszące się do Jarosława Kaczyńskiego było powszechnie publikowane i komentowane nie tylko na Twitterze, ale również na wielu poczytnych portalach internetowych” – powiedział Jan Mosiński.

Zdaniem parlamentarzysty komentarz autorstwa Setlaka należy także zaliczyć do mowy nienawiści z pobudek politycznych i powinno być ścigane z urzędu.

„Pojęcie to obejmuje wypowiedzi ustne i pisemne, rysunki, utwory muzyczne, które lżą, oskarżają, wyszydzają i poniżają grupy i jednostki z powodów takich, jak przynależność polityczna, rasowa, etniczna, religijna” – powiedział Jan Mosiński.

Według pos. Jana Mosińskiego Setlak dopuścił się przestępstwa z art. 119 kk.

Zgodnie z art. 119. paragraf 1 kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawna wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

„Zgodnie z paragrafem 2 tej samej karze podlega, kto publicznie nawołuje do popełnienia przestępstwa określonego w paragrafie 1” – podkreślił poseł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl