J.M. Jackowski: Współpraca Berlina i Moskwy zawsze odbywa się kosztem Polski

Współpraca Berlina i Moskwy zawsze odbywa się kosztem Polski – powiedział senator Jan Maria Jackowski z Prawa i Sprawiedliwości. W ten sposób odniósł się do wizyty prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Rosji.

Podczas swej pierwszej wizyty w Moskwie prezydent Niemiec opowiedział się za ponownym zbliżeniem z Rosją. Również prezydent Rosji Władimir Putin zaznaczył, iż „jest gotów pracować nad rozwojem stosunków” z Berlinem mimo, jak się wyraził, „znanych trudności politycznych”. Według Władimira Putina, podczas rozmów z Frankiem-Walterem Steinmeierem poruszono kwestie energetyki, a strony opowiedziały się za umocnieniem współpracy przemysłowej.

Senator Jan Maria Jackowski zwraca uwagę, że Rosja i Niemcy traktują Europę Środkową jako strefę swoich wpływów i w tym zakresie niewiele się zmieniło na przestrzeni lat.

– Przykładem jest chociażby rurociąg Nord Stream I czy teraz projekt Nord Steam II. Mamy niestety do czynienia z działaniem politycznym, które polega na tym, że Niemcy traktują Unię Europejską tylko i wyłącznie w tym aspekcie, jaki służy realizacji ich interesów i w podobny sposób traktuje UE Rosja, która jest jak wiadomo poza Wspólnotą. Natomiast te dwa kraje będą ze sobą ściśle współpracowały i ta współpraca będzie się zacieśniać. Oczywiście zawsze współpraca Berlina i Moskwy odbywa się kosztem Polski i z tego punktu widzenia, Polska powinna wyciągać wnioski – podkreśla senator RP.

Podczas wizyty w Rosji Prezydent Niemiec spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, ale także z działaczami Stowarzyszenia Memoriał.

Oficjalnym powodem jednodniowej roboczej wizyty był zwrot wspólnocie ewangelicko-luterańskiej  zarekwirowanej w 1938 roku przez władze sowieckie katedry św. Piotra i Pawła.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl