fot. PAP/Rafał Guz

J. M. Jackowski: Układ sił w Senacie jasno wskazywał, że petycja ws. wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej zostanie odrzucona

Układ sił w Senacie jasno wskazywał, że petycja ws. wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej zostanie odrzucona – mówi senator PiS Jan Maria Jackowski. We wtorek Senat odrzucił pismo przygotowane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej w tej sprawie.

Do Senatu wpłynęła petycja Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z Legnicy. Petycja dotyczyła wypowiedzenia „Konwencji Rady Europy” uchwalonej w 2011 r. w Stambule. Konwencja rzekomo ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Polska podpisała konwencję w 2012 roku i jest jednym z 37 sygnatariuszy.

Według autorów petycji, ratyfikacja Konwencji nie wprowadziła do systemu prawnego istotnych przepisów chroniących osoby przed różnymi formami przemocy. Zakwestionowała jednocześnie pozycję tradycyjnej rodziny, wprowadzając genderową definicję płci.

Podpisani pod petycją domagali się usunięcia z Polskiego prawodawstwa przepisów podważających konstytucyjną pozycję rodziny,

– Opozycja nie jest zainteresowana tym, aby Polska wypowiedziała tę konwencję. To jest pretekst, który jest używany, są inne instrumenty prawne, które zabezpieczają, czy powinny zabezpieczać ochronę kobiet w sytuacjach, gdy jakakolwiek przemoc czy działania negatywne w stosunku do kobiet się pojawiły. Tak naprawdę ta konwencja w gruncie rzeczy umożliwia wprowadzenie tylną furtką do agendy publicznej różnych kontrowersyjnych treści – wskazał senator Jan Maria Jackowski.

Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji wniosek o niepodejmowanie dalszych prac nad petycją poparły trzy osoby, dwie były przeciw, dwie wstrzymały się od głosu. Przeciwko petycji postulującej wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej opowiedział się także przewodniczący tej komisji Aleksander Pociej (KO) i wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Wiosna).

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl