J. Lichocka: G. Schetyna powinien zostać odwołany z funkcji szefa Komisji Spraw Zagranicznych

Grzegorz Schetyna powinien zostać odwołany z funkcji szefa sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych – powiedziała w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka. Polityk uważa, że działania przewodniczącego Platformy Obywatelskiej są antypolskie.

Portal tvp.info dotarł do nagrania, którego bohaterami są: ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski i ówczesny prezes Orlenu Jacek Krawiec. Rozmawiają oni m.in. o obecnym szefie PO Grzegorzu Schetynie nazywając go „żulikiem bez poglądów”. Wątpią też w kwalifikacje Schetyny, określając „idealnym numerem dwa”. Co więcej, Radosław Sikorski uważa, że objęcie przez Schetynę stanowiska szefa sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych tak naprawdę „było motywowane tylko tym, że ma osobne biuro w osobnym budynku”. Jak powiedział, „w ogóle nie zaistniał w tej funkcji”.

To, że przedstawiciel PO kieruje Komisją Spraw Zagranicznych wynika z konsensusu politycznego. Przedstawiciele tej partii szefują także komisjom m.in. zdrowia czy środowiska.

Posłanka PiS Joanna Lichocka uważa, że Grzegorz Schetyna powinien zostać odwołany z fotela szefa Komisji. W jej ocenie przewodniczący Platformy nadużywa tej funkcji.

Grzegorz Schetyna, w mojej opinii, to stanowisko szefa Komisji Spraw Zagranicznych wykorzystuje do działania przeciw Polsce i w imię partykularnych interesów. Jako szef Komisji Spraw Zagranicznych rozpowszechnia bardzo niekorzystne dla Polski informacje w kontaktach międzynarodowych. To stanowisko umożliwia mu szerokie kontakty międzynarodowe i działalność – w moim przekonaniu – antypolską. Od dawna jestem zwolenniczką tego, co ostatnio publicznie powiedział pan minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, że Grzegorz Schetyna powinien przestać być szefem Komisji Spraw Zagranicznych – komentuje Joanna Lichocka.

Ujawnione w mediach nagrania wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska. W restauracji „Sowa i przyjaciele” nagrano osoby z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. Wśród nich byli m.in. szef MSW – Bartłomiej Sienkiewicz, MSZ – Radosław Sikorski, minister infrastruktury – Elżbiet Bieńkowska i prezes NBP – Marek Belka.

RIRM

drukuj