J. Kaczyński: Obowiązującą konstytucję można nazwać postkomunistyczną

Obowiązującą konstytucję można śmiało nazwać postkomunistyczną – ocenił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Lider polskiej prawicy wziął udział w konferencji w Senacie pt. „Konstytucja Solidarności” z  okazji 20. rocznicy uchwalenia obecnej ustawy zasadniczej.

Prezes PiS stwierdził, że konstytucja z 1997 roku zawiera mnóstwo elementów, które petryfikowały istniejący układ społeczny, który był niczym innym jak postkomunizmem.

„Później, kiedy zorientowano się, że te zależności sięgają także i kierunku zachodniego, zaczęto używać – chociaż można oczywiście dyskutować, czy to ma uzasadnienie – także określenia <<postkolonializm>>. Ale wtedy takiego określenia nikt nie używał, wtedy mówiło się o <<postkomunizmie>>”. Otóż w tej konstytucji jest mnóstwo blokad, które utrudniają albo wręcz uniemożliwiają odrzucenie pewnych elementów tego społecznego systemu, bo tak to trzeba określić. To nie jest system ustrojowy, to jest system społeczny – powiedział prezes PiS.

Jarosław Kaczyński odnosząc się do konstytucji „S” zwrócił uwagę, że w przepisach wprowadzających znalazły się też te znoszące postkomunizm.

Dokument został przygotowany w 1994 r. przez Społeczną Komisję Konstytucyjną na zlecenie S, przy współpracy Sekretariatu Ugrupowań Centroprawicowych.

W Polsce obowiązuje ustawa zasadnicza przyjęta 2 kwietnia 1997 roku. Konstytucję przygotował rząd lewicy.

RIRM

drukuj