PAP/Adam Warżawa

J. Kaczyński: Będzie skarga do TSUE na ACTA 2

Będzie skarga do TSUE na ACTA 2 – zapowiedział prezes PiS-u. Nie chcemy się zgodzić, żeby tego rodzaju przepisy obowiązywały; chcemy wolności w Internecie – oświadczył Jarosław Kaczyński podczas konferencji w Słupsku.

Lider Zjednoczonej Prawicy przypomniał, że konkurenci PiS głosowali w PE przeciwko interesom Polski i przeciwko wolności. W tym kontekście wymienił np. ACTA 2.

Co do naszych konkurentów – nie raz głosowali przeciwko naszym interesom. Głosowali też przeciwko wolności, sprawa ACTA 2. My tę sprawę zaskarżymy do Trybunału, bo w żadnym razie nie chcemy się zgodzić z tym, żeby tego rodzaju przepisy obowiązywały – my chcemy wolności w Internecie. To przynosi różne efekty. Wiemy jak wygląda Internet, ale generalnie dla nas wolność jest rzeczą niesłychanie ważną i będziemy walczyć o to, żeby ta wolność została ochroniona. Oczywiście będziemy walczyć o polską wolność, bo innym nie chcemy niczego narzucać, ale my, sami Polacy, chcemy być wolni – powiedział prezes PiS.

Unijna dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w Internecie. Państwa UE mają dwa lata na wdrożenie przepisów.

Nowe przepisy wzbudzają emocje w wielu krajach, m.in. w Polsce, gdzie określane są mianem ACTA 2. Przeciwnicy tych regulacji mają wątpliwości, czy przepisy nie będą ograniczały wolności słowa w Internecie. Nie poparły ich Polska, Holandia, Włochy, Finlandia i Luksemburg.

 

RIRM

drukuj