J. K. Ardanowski: Na przełomie roku polscy radcy rolni trafią do 15-20 stolic na świecie

Radcy rolni z Polski trafią na przełomie roku do 15-20 stolic w najważniejszych regionach świata – powiedział w czwartek szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Radcy mają szukać nowych rynków zbytu dla polskiej żywności.

„We wrześniu otworzymy nabór na radców rolnych” – powiedział minister rolnictwa w Telewizji Polskiej. Jak wyjaśnił, będą oni przygotowani, ze znajomością języków obcych.

„Będą także uzbrojeni w odpowiednią wiedzę o strukturze polskiego rolnictwa, produktach, cenach” – wskazał.

Minister Ardanowski powiedział, że radcy trafią „na przełomie roku m.in. do Indii, Afryki Południowej i Północnej, Indochin, do Azji Środkowej”.

„Obecnie sprzedajemy żywność na eksport za ponad 28 mld euro” – przypomniał minister. Dodał, że gdy Polska „wchodziła do Unii Europejskiej, to było 4 mld euro”.

„Szukamy cały czas nowych rynków i twardo walczymy o utrzymanie obecnych” – zaznaczył.

Jak informowano, powołanie radców rolnych jest pomysłem, który może pomóc w szczególności mniejszym firmom w Polsce, które same nie poradzą sobie ze znalezieniem partnerów handlowych. Mają oni zostać wyłonieni w otwartych konkursach.

Działalność radców ma być finansowana ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

PAP/RIRM

drukuj