fot. PAP/Radek Pietruszka

J. K. Ardanowski: Dzięki Krajowej Grupie Spożywczej moglibyśmy zwiększyć efektywność i opłacalność produkcji rolnej oraz zapewnić odpowiednie dochody rolnikom

Szef prezydenckiej rady ds. rolnictwa i obszarów wiejskich, Jan Krzysztof Ardanowski, oczekuje od kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości przyśpieszenia prac nad utworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej. Holding, który ma usprawnić i poprawić współpracę z rolnikami w zakresie produkcji oraz np. doradztwa, to obietnica programowa partii rządzącej z 2019 roku.

Jeden z dzienników opisał dziś, że w tej sprawie nie mogą się porozumieć Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Informacje o problemie miały już trafić do premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego.

Spór ma toczyć się w kwestii przekazania do Ministerstwa Aktywów Państwowych udziałów kilku spółek, które nadzoruje obecnie KOWR. Według gazety to Grzegorz Puda, minister rolnictwa, opóźnia ten proces, a zarazem utworzenie holdingu spożywczego.

Szef prezydenckiej rady ds. rolnictwa, ocenił, że problem jest poważny i leży po stronie resortu rolnictwa.

– Wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze. Organizowanie holdingu zostało przesunięte, podobnie jak w przypadku innych spółek Skarbu Państwa do Ministerstwa Aktywów Państwowych, które wykonało poprawnie to, co do niego należało. Szczególnie aktywny był wiceminister Andrzej Śliwka powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak zapewnił szef prezydenckiej rady ds. rolnictwa i obszarów wiejskich w związku z utworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej powstały wszystkie podstawy prawne. Jednak mimo to, prace zostają opóźniane, co budzi oburzenie wśród rolników.

– Nagle okazuje się, że minister rolnictwa, który powinien wspierać ten projekt, bo jest on bardzo ważny dla polskiego rolnictwa, wycofuje się z niego i szuka kruczków prawnych mających nie dopuścić do powstania holdingu. Ja tego nie rozumiem, ponieważ po pierwsze była twarda deklaracja PiS-u. Po drugie, jest to naprawdę potrzebne polskiemu rolnictwu – ocenił polityk.

Jan Krzysztof Ardanowski wyraził niepokój w związku z tym, że projekt ostatecznie nie dojdzie do skutku. Taki scenariusz wiązałby się ze stratami w sektorze rolnictwa.

– Dzięki temu holdingowi moglibyśmy zwiększyć efektywność i opłacalność produkcji rolnej i zapewnić odpowiednie dochody rolnikom – wyjaśnił szef prezydenckiej rady ds. rolnictwa i obszarów wiejskich.

Dlatego przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował do Prezesa Prawa i Sprawiedliwości oraz Premiera RP, by została zrealizowana obietnica, którą złożono rolnikom. Według dziennika tworzeniu holdingu spożywczego przeciwna jest AgroUnia, organizująca ostatnie protesty rolników. [czytaj więcej]

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl