PAP/Radek Pietruszka

J. J. Kasprzyk: 78 lat temu podpisany został rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego – jedna z najtrudniejszych i najważniejszych decyzji, jaką podjęło kierownictwo Polskiego Państwa Podziemnego

Minister Jan Józef Kasprzyk wziął udział w uroczystości na stołecznej Ochocie. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego była niezwykle trudna, ale ważna dla budowania wolnej Polski.

W domu, przy ulicy Filtrowej 68, generał Antoni Chruściel ps. „Monter” 78 lat temu podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Dziś na budynku umieszczona jest tablica upamiętniająca generała Antoniego Chruściela. W tym szczególnym miejscu, w sercu Ochoty, co roku gromadzą się przedstawiciele władz państwowych, lokalnych, działacze społeczni, mieszkańcy, a przede wszystkim uczestnicy Powstania Warszawskiego.

W poniedziałek rano uczestnicy uroczystości złożyli przed budynkiem kwiaty. Głos zabrał Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Tutaj 1 sierpnia rozpoczynamy obchody 78. rocznicy bitwy nie tylko o Warszawę, ale bitwy o wolną Polskę. Tu podpisany został rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego. To jedna z najtrudniejszych i najważniejszych decyzji, jaką podjęło kierownictwo Polskiego Państwa Podziemnego. Decyzja ta jednak była naturalną konsekwencją postawy, jaką Rzeczpospolita i jej obywatele przyjęli w 1939 roku – mówił Jan Józef Kasprzyk.

78 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, na mocy decyzji gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, dowódcy Armii Krajowej, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Całe wystąpienie Jana Józefa Kasprzyka wygłoszone podczas uroczystości złożenia kwiatów jest dostępne [tutaj].

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl