.gov.pl/web/kanada

Kanada: Polonia w Toronto uczciła 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele organizacji polonijnych i polscy dyplomaci złożyli w poniedziałek wieńce pod Pomnikiem Katyńskim w Toronto. Obecny był m.in. uczestnik Powstania Stanisław Woźniak, ps. „Staś”.

Ceremonii organizowanej przez Towarzystwo Warszawskie w Toronto towarzyszyły wiersze i powstańcze piosenki.

W uroczystościach wziął udział Stanisław Woźniak, pseudonim „Staś”, służący podczas Powstania Warszawskiego w plutonie 1112. „Staś” był na Starym Mieście do 26 sierpnia, m.in. pełnił służbę wartowniczą przy Komendzie Głównej, bronił odcinka Katedry od strony Zamku Królewskiego i Kanonii, a 1 września wraz z plutonem przeszedł kanałami do Śródmieścia. W Śródmieściu pluton 1112 stał się plutonem ochrony Sztabu Okręgu Warszawskiego – napisano w powstańczym biogramie Stanisława Woźniaka na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Stanisław Woźniak w sierpniu 1945 wyjechał do Włoch, tam wstąpił do II Korpusu Polskiego, po czym wyjechał do Anglii, a w 1951 r. emigrował do Kanady. Obecnie mieszka w Burlington, w zachodniej części metropolii Toronto.

Konsul Izabela Fabjańska-Potapczuk w krótkim wystąpieniu zwróciła się do 94-letniego Stanisława Woźniaka, podkreślając najgłębszy szacunek, z jakim Polacy odnoszą się dziś do powstańców.

Pomnik Katyński w Toronto, przy którym złożono wieńce, znajduje się na południowym krańcu Roncesvalles Avenue, głównej ulicy dzielnicy zamieszkanej głównie przez przedstawicieli Polonii.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl