J. Gowin: Na niskoemisyjny transport do 2027 roku przeznaczymy 5 mld zł

Rząd uruchamia Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który do 2027 roku zasili kwotą bliską 5 mld zł – zadeklarował wicepremier Jarosław Gowin. Pieniądze z tego funduszu mają trafić m.in. na zakup elektrycznych autobusów, czy budowę infrastruktury.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapewnił na konferencji prasowej, że skuteczna walka ze smogiem to priorytet tego rządu na najbliższe lata. Dodał, że walka o czyste powietrze to szansa na rozwinięcie w naszym kraju innowacyjnych technologii i wzmocnienie polskiej gospodarki.

Priorytetem naszego rządu jest troska o życie i zdrowie Polaków, to właśnie w tym celu potrzebujemy takich instytucji. Dlatego bezwzględnym priorytetem na rok 2018 i na następne lata będzie skuteczna walka ze smogiem, o czym mówił w swoim expose pan premier Morawiecki. Po drugie konsekwentnie rozwijamy w Polsce innowacyjne technologie, unowocześniamy, wzmacniamy i rozpędzamy polską gospodarkę. W tym globalnym wyścigu konkurencyjnym nie zamierzamy być z tyłu, nie zamierzamy być w środku, chcemy być liderami. Światowymi liderami jeśli chodzi o bezemisyjnego transportu publicznego – podkreślał wicepremier.

Podczas konferencji Narodowe Centrum Badań i Rozwoju  i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę. Oba te podmioty zapewnią finansowanie na zaprojektowanie i budowę nowej generacji autobusu bezemisyjnego oraz możliwości zakupu go przez samorządy.

Centrum na fazę badawczą przeznaczył 100 mln zł, z kolei Fundusz na wsparcie finansowe dla samorządów 2,2 mld zł. Dzięki tym środkom w 2020 r. w polskich miastach ma jeździć ok. 1 tys. nowoczesnych, elektrycznych autobusów.

RIRM

drukuj