KRASP protestuje przeciwko Ustawie 2.0

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich protestuje przeciwko reformie szkolnictwa wyższego. Punktem spornym jest między innymi zapis, który gwarantuje sędziom Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego dożywotnie zatrudnienie na uczelniach.

W piątek Senat przyjął ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawę 2.0 wraz z czterema poprawkami. Jedna z nich ma wprowadzać prawo dla urzędującego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Sądu Administracyjnego i sędziego w stanie spoczynku do dożywotniego zatrudnienia na uczelni, bez względu na wynik oceny pracowniczej. Dziś po południu poprawkami Senatu ma się zająć sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

– W tym tygodniu ma się odbyć głosowanie w Sejmie dot. senackich poprawek. Jeszcze w tym tygodniu ustawa zostanie skierowana do podpisu przez pana prezydenta Andrzeja Dudę – powiedział wicepremier.

Poprawki, jakie zaopiniowali senatorowie, to nie jedyne, jakie zostały wprowadzone do Ustawy 2.0. Część z nich zgłosił prezydent.

– Mam nadzieję, że decyzja pana prezydenta będzie pozytywna. Wszystko wskazuje na to, że od 1 października polskie uczelnie rozpoczną swoją działalność w ramach nowych regulacji prawnych, które zostały zawarte w tzw. Konstytucji dla Nauki – stwierdził Jarosław Gowin.

Ustawa 2.0 to sztandarowy projekt wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Miałby wejść w życie 1 października. Przeciwko ustawie protestuje część środowisk akademickich.

TV Trwam News/RIRM

drukuj