J. Brudziński: Przegrali ci, którzy próbowali ośmieszyć byłych pracowników PGR i zapomnieć o nich

Przegrali ci, którzy próbowali was ośmieszyć, zapomnieć o was. Przegrał Balcerowicz, przegrali liberałowie, wygrała Polska – powiedział w sobotę w Wartkowie szef MSWiA Joachim Brudziński podczas III Zjazdu Byłych Pracowników PGR Województwa Zachodniopomorskiego.

Gospodarzami III Zjazdu były władze gminy Gościno. W tym roku imprezę połączono z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wziął w niej udział minister spraw wewnętrznych i administracji, Joachim Brudziński. Uczestniczył we Mszy św., przemarszu prowadzonym przez orkiestrę wojskową na miejsce obchodów oraz samej uroczystości z udziałem byłych pracowników pegeerów m.in. z Redła, Sławoborza, Rymania czy Myślina.

– Dzisiaj tu bije serce Polski – zwrócił się do byłych pracowników pegeerów Joachim Brudziński.

Podkreślił, że rząd PiS ich wspiera.

– Odważyłem się tu przyjechać, ponieważ wiem, że mogę stanąć przed państwem z podniesionym czołem. Kiedy zapowiadaliśmy programy społeczne pomocy polskim rodzinom, pomocy osobom najbardziej potrzebującym, to ci sami, którzy likwidowali pegeery, te wielkie autorytety z prof. Leszkiem Balcerowiczem, mówili wtedy tak: Kłamią, nie będzie pieniędzy na „500 Plus”, na program pomocowy dla najuboższych, na pomoc dla seniorów. Okazało się, że my mieliśmy rację – podkreślił minister, dodając, że beneficjentami tych programów są również byli pracownicy PGR, ich dzieci i wnuki.

Stwierdził, że jako minister rządu premiera Mateusza Morawieckiego, rządu PiS, przeprasza byłych pracowników pegeerów za to, „że w 1989 r. państwo w tym wymiarze instytucjonalnym odwróciło się” od nich.

– Wy dopiero powoli z tych kolan wstajecie – dodał szef MSWiA, po czym przepraszał dalej.

– Chciałbym przeprosić za to, że nie tylko odebrano wam godność ludzi, którzy z dnia na dzień zostali pozbawieni środków do życia, pracy, możliwości perspektywy rozwoju, zapewnienia bezpieczeństwa własnym dzieciom, wnukom, ale również uczyniono z was i z tych terenów taki wymiar prześmiewczy – oświadczył Joachim Brudziński.

Zadeklarował jednocześnie, że jako politycy odpowiedzialni za Polskę rząd zrobi wszystko, aby hasło „Polska jest jedna” było zgodne z prawdą.

Minister otrzymał od uczestników zjazdu koszulkę z symbolicznym napisem „Przywróćcie godność Byłym Pracownikom PGR i zadośćuczyńcie”.

Burmistrz Gościna Marian Sieradzki przyznał, że „dziś niestety na wsiach popegeerowskich nie jest najlepiej” i widać to także na przykładzie wsi w gminie Gościno.

– Potrzebujemy programów rewitalizacji skierowanych do wsi popegeerowskich, by podnieść jakość życia. Pomimo, że upłynęło 25 lat od likwidacji PGR, to nadal wiele spraw pozostało niezałatwionych – tłumaczył burmistrz Gościna.

III Zjazd Byłych Pracowników PGR Województwa Zachodniopomorskiego w Wartkowie potrwa w sobotę do wieczora. W programie m.in.: pokaz sprzętu wojskowego i policyjnego, patrol konny, prezentacja sprzętu rolniczego oraz koncerty i występ Kabaretu Koń Polski.

PAP/ RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl