J. Brudziński: Musimy uszczelniać granice europejskie

Musimy uszczelniać granice europejskie, musimy współpracować, ale bez oddawania kompetencji państw narodowych – powiedział w piątek w Polskim Radiu Szczecin szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Dodał, że temat przymusowej relokacji uchodźców został „definitywnie zamknięty”.

„Jest to absolutny i oczywisty sukces pana premiera Mateusza Morawieckiego i premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, jest w tym też olbrzymia zasługa prezydencji austriackiej, że definitywnie w czerwcu zamknęliśmy temat przymusowej relokacji (uchodźców – PAP) i mam nadzieję, że również do tego tematu nie będzie wracał Donald Tusk” – powiedział w piątek w Polskim Radiu Szczecin minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Przywołał też słowa ministra spraw wewnętrznych Maroka podczas spotkania grupy G6.

„Tam pan minister spraw wewnętrznych Maroka stwierdził expressis verbis <<my dzisiaj, Europa, północna Afryka, Maroko również, mamy do czynienia z inwazją>>” – przypomniał Joachim Brudziński.

Dodał, że „wszystkie opowieści, że musimy kierować się miłosierdziem, że humanitaryzm musi stać wyżej niż bezpieczeństwo, my z gruntu odrzucamy”.

„Jeżeli nie uszczelnimy granic południowych Europy, jeżeli nie wspomożemy takich państw, jak Libia, Tunezja, Maroko, jeżeli nie będziemy współpracować z państwami grupy Sahel, czyli tej środkowej Afryki, państw saharyjskich, to my z tą inwazją przegramy” – podkreślił Joachim Brudziński.

Szef MSWiA powiedział, że „codziennie mamy do czynienia z – przepraszam za takie określenie – niekontrolowanym napływem, wlewem” ludzi. Zaznaczył, że jest to wyzwanie: „tutaj czujemy się absolutnie współodpowiedzialni i solidarni z wszystkimi państwami europejskimi, żeby z tym problemem się zmierzyć, ale w sposób racjonalny” – powiedział.

„My musimy uszczelniać granice europejskie, musimy współpracować – stąd nasze poparcie dla idei wzmocnienia straży granicznej, przybrzeżnej, Fronteksu, ale też bez oddawania kompetencji państw narodowych” – zaznaczył minister.

Zapytany o środki finansowe na wzmocnienie Polski powiatowej, popegeerowskiej, Joachim Brudziński odpowiedział, że pieniądze znalazły się m.in. na fundusz modernizacji służb mundurowych dzięki uszczelnieniu system podatku VAT, podatków publicznych.

„Znaleźliśmy 9 mld zł na fundusz modernizacji służb mundurowych, to między innymi z tych pieniędzy przywracamy zlikwidowane posterunki policji, a nasi poprzednicy z 800 posterunków zlikwidowali 400” – powiedział Joachim Brudziński.

Dodał, że pieniądze znalazły się także m.in. na fundusze socjalne.

Minister, zapytany o kampanię samorządową i o używany w niej język, zaznaczył, że kandydat PiS na prezydenta Szczecina Bartłomiej Sochański „gwarantuje spokój i szacunek wobec wszystkich, wobec również tych, którzy popierają naszych konkurentów, którzy popierają Platformę Obywatelską”.

Joachim Brudziński, na pytanie o to, co uzna za sukces w wyborach do sejmiku, odpowiedział: „każdy wynik przyjmiemy z pokorą”.

PAP/RIRM

drukuj