fot. PAP/EPA

Izraelskie czołgi w centrum Rafah

Izraelska ofensywa na miasto Rafah trwa już ponad trzy tygodnie. We wtorek czołgi IDF wjechały do jego centrum.

Zniszczone budynki, spalone auta, tysiące osób bez dachu nad głową. Tak obecnie wygląda miasto Rafah. Od trzech tygodni trwa tam izraelska ofensywa. Około miliona ludzi ponownie musiało szukać schronienia.

– To jest mniej więcej ósme przesiedlenie. Dokąd mamy iść? Pomóżcie mi znaleźć odpowiedź: dokąd mamy iść? – mówił jeden z palestyńskich uchodźców.

Na początku maja Izrael rozpoczął ataki na południową część Strefy Gazy. Władze przejęły także kontrolę nad przejściem granicznym z Egiptem, które służyło do przewozu pomocy humanitarnej. Dziś ta pomoc jest niemal niemożliwa. Miejscowa ludność cierpi głód. Brakuje też wody i podstawowych lekarstw.

– Jest dużo ataków, dużo dymu i kurzu. Tak wygląda śmierć. Żydzi uderzają wszędzie. Jesteśmy zmęczeni – podkreślił palestyński cywil.

Mimo wszechobecnej krytyki i apeli o zaprzestanie ofensywy, walka z Hamasem trwa i nic nie wskazuje na jej szybkie zakończenie. We wtorek czołgi IDF wjechały do centrum miasta Rafah. Coraz więcej osób na świecie protestuje przeciwko izraelskim działaniom zbrojnym.

Także coraz więcej krajów uznaje Palestynę za państwo. Do Irlandii i Norwegii dołączyła Hiszpania.

– Państwo Palestyna musi być zdolne do przetrwania razem z Zachodnim Brzegiem i Gazą, połączonymi korytarzem oraz ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą. Musi być zjednoczone pod prawowitym rządem Autonomii Palestyny – zaznaczył premier Hiszpanii, Pedro Sanchez.

Te decyzje mają przyczynić się do szybkiego rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie.

– Jesteśmy zadowoleni. Trzy kraje stoją za nami i nas uznały, uznały państwo palestyńskie. Dziękujemy i mamy nadzieję, że wywrzecie Państwo większą presję na Izrael, bo mamy już dość. Trzeba zakończyć tę wojnę. Prosimy o zaprzestanie wojny – mówiła jedna z palestyńskich kobiet.

Izraelskie wojsko twierdzi, że w mieście Rafah znajduje się około 50 tuneli Hamasu służących do przemytu towarów, ludzi i broni.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl