D. Trump: Obecnie Palestyńczycy nie dążą do pokoju; nie jestem pewien czy Izrael jest zainteresowany dążeniem do niego

Prezydent USA Donald Trump podkreślił swe pragnienie osiągnięcia porozumienia pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami, mimo iż nie wierzy, że Palestyńczycy, a być może także Izrael, są gotowi do zawarcia pokoju – podał w niedzielę Yisrael Hayom.

„Zobaczymy, co się wydarzy, w tej chwili Palestyńczycy nie dążą do zawarcia pokoju” – powiedział prezydent Trump.

„Jeśli chodzi o Izrael, nie jestem pewien, czy jest (zainteresowany dążeniem do zawarcia) pokoju, więc będziemy musieli poczekać i zobaczyć, co się stanie” – dodał Trump w wywiadzie opublikowanym w niedziele po hebrajsku i angielsku w gazecie Yisrael Hayom.

Prezydent powiedział również, że stosunki między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi są obecnie „tak dobre, jak nigdy dotąd”.

Donald Trump dodał, że byłoby „głupotą”, gdyby Izrael i Palestyńczycy nie doszli do porozumienia pokojowego podczas jego rządów.

„To nasza jedyna szansa, która już się nigdy więcej nie powtórzy” – dodał.

Trump dodał, że osiedla żydowskie, które powstały na zajętych terenach arabskich po wojnie sześciodniowej z 1967 r. „zawsze komplikowały” nadzieje na pokój, „więc uważam, że Izrael musi bardzo uważać na osiedla”.

Osiedla żydowskie, w których mieszka ponad 600 tys. Żydów w ok. 140 osadach zbudowanych od czasu okupacji Zachodniego Brzegu i Wschodniej Jerozolimy przez Izrael są uznawane za nielegalne na mocy prawa międzynarodowego, choć Izrael to kwestionuje.

Donald Trump mówiąc o deklaracji z 6 grudnia ubiegłego roku uznającej Jerozolimę za stolicę Izraela powiedział: „To było bardzo ważne zobowiązanie, które złożyłem i spełniłem”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl