Izrael: gabinet bezpieczeństwa zatwierdził wyjazd delegacji do Kataru na rozmowy z Hamasem
Gabinet bezpieczeństwa Izraela zatwierdził wyjazd izraelskiej delegacji negocjacyjnej do Ad-Dauhy w Katarze na rozmowy w sprawie tymczasowego rozejmu z Hamasem w Strefie Gazy i uwolnienia izraelskich zakładników – podał portal Times of Israel.
Jak pisze portal, delegacja pod przewodnictwem dyrektora Mosadu, Davida Barnei, otrzymała „ogólny mandat” do prowadzenia negocjacji i uda się dzisiaj do Kataru. Niektóre kwestie związane z rozmowami będą musiały jednak zostać zatwierdzone oddzielnie przez Benjamina Netanjahu, premiera Izraela, i Joawa Galanta, ministra obrony.
Według izraelskich mediów zespół negocjacyjny poprosił o „znaczną ilość czasu na przeprowadzenie negocjacji, aby możliwe było ulepszenie umowy i przedstawienie zarysu, za którym będziemy mogli się opowiedzieć”.
W zeszłym tygodniu Izrael nie wysłał swoich przedstawicieli do Kairu, gdzie kraje prowadzące mediację – Stany Zjednoczone, Katar i Egipt – spotkały się z delegacją Hamasu.
W piątek Hamas, który do tej pory żądał ostatecznego zawieszenia broni w Strefie Gazy przed jakimkolwiek porozumieniem w sprawie zakładników, przedstawił zmienioną propozycję. Islamistyczny ruch chciałby teraz sześciotygodniowego zawieszenia broni i wymiany 42 izraelskich zakładników na 20 do 50 więźniów palestyńskich.
PAP




