Wizyta Netanjahu w Waszyngtonie 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu przybył w niedzielę wieczorem do Waszyngtonu, gdzie ma wygłosić przemówienie w Kongresie, określane jako „historyczne”, w którym zamierza skrytykować przygotowywane międzynarodowe porozumienie dotyczące programu nuklearnego Iranu.

Porozumienie z Iranem negocjowane przez tzw. grupę 5+1 (USA,Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) ma przewidywać kompromis polegający na tym, że Teheran, w zamian za zagwarantowanie cywilnego i pokojowego charakteru swego programu nuklearnego, miałby uzyskać złagodzenie, a w perspektywie zniesienie, zastosowanych wobec niego sankcji.

Izrael uważa, że porozumienie to zagraża jego bezpieczeństwu i nie zapobiegnie uzyskaniu przez Iran broni nuklearnej. Netanjahu oświadczył przed wylotem do USA, że zamierza uczynić wszystko aby „zapewnić bezpieczeństwo i przyszłość Izraela” oraz przekonać kongresmenów, iż porozumienie wynegocjowane przez grupę 5+1 jest szkodliwe.

Natomiast Biały Dom jest zdeterminowany aby porozumienie zostało zawarte. Dodatkowego posmaku całej sprawie daje fakt, iż izraelski premier został zaproszony do wygłoszenia przemówienia w Kongresie przez republikańskiego przewodniczącego (spikera) Izby Reprezentantów Johna Boehnera bez konsultacji z prezydentem Barackiem Obamą i Demokratami.

Przemówienie Netanjahu w Kongresie USA, które ma on wygłosić we wtorek, wywołało również niezadowolenie części sił politycznych w Izraelu, gdzie 17 marca mają odbyć się wybory parlamentarne.

Przed wystąpieniem w Kongresie, Netanjahu ma przemawiać w poniedziałek na dorocznej konferencji proizraelskiego lobby AIPAC.

Sekretarz stanu John Kerry usiłował w niedzielę załagodzić sytuację mówiąc, że rząd USA „nie chce aby cała sprawa przekształciła się w wielką polityczną aferę” oraz, że Netanjahu może przemawiać w Ameryce. Kerry, który wybiera się do Szwajcarii na kolejną rundę rozmów ze swym irańskim odpowiednikiem, utrzymywał też, że Izrael tylko umocnił swoje bezpieczeństwo po zawarciu pierwszego, krótkoterminowego porozumienia z Iranem w 2013 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl