Schetyna z wizytą w Mołdawii i na Ukrainie

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych odwiedzi dziś Ukrainę i Mołdawię. Grzegorz Schetyna spotka się z prezydentami i premierami obu państw. Schetynie będzie towarzyszył szef MSZ Danii Martin Lidegaard.

Rozmowy będą dotyczyć m.in. sytuacji w regionie, reform i przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Zarówno w Kijowie, jak i w Kiszyniowie będzie poruszony temat realizacji umów stowarzyszeniowych z Unią Europejską podpisanych przez Ukrainę i Mołdawię.

Polska powinna wspierać te kraje w europejskich dążeniach – powiedział poseł Witold Waszczykowski. Były wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych dodał, że nasz kraj może się podzielić doświadczeniem  reform w niektórych dziedzinach, ale zależy to od potrzeb obu państw.

– Przeciwko Ukrainie toczy się otwarta agresja rosyjska. Krążą także pogłoski, że następną ofiarą rosyjskich działań, czy to „zielonych ludzików”, czy jakiejś innej wojny – mniej czy bardziej otwartej – może być Mołdawia. Warto więc wesprzeć politycznie te państwa i dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja. Oba te kraje mają porozumienie z Unią Europejską i czeka je wielki program reform. Mamy możliwość podzielenia się z tymi państwami doświadczeniami reform politycznych, samorządowych, reform dotyczących systemu sprawiedliwości – tych może być najmniej, ponieważ sami kulejemy w tym systemie. Możemy udzielić rad w wielu innych reformach – chociażby wojskowych, tak bardzo potrzebnych dziś Ukrainie – mówił Witold Waszczykowski.

Rozmowy szefów MSZ Polski i Danii w Kijowie będą dotyczyły także realizacji porozumienia z Mińska.

Rozejm na wschodzie Ukrainy formalnie obowiązuje od nocy z 14 na 15 lutego. Mimo to, ciągle pojawiają się informacje o nowych ofiarach śmiertelnych i ruchach wojsk.

Porozumienie z Mińska z 12 lutego przewiduje m.in. zawieszenie broni, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl