UE dodała 11 osób do listy objętych sankcjami w związku z Ukrainą 

Dziś poznamy nazwiska 11 osób, które trafiły na unijną listę objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Ukrainie. Sankcje mają  objąć  przede wszystkim prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

„Z uwagi na poważną sytuację na wschodniej Ukrainie Rada UE rozszerzyła dziś listę osób, objętych sankcjami za działania, zmierzające do podważania integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy” – poinformowała Rada UE w komunikacie.

Decyzja, podjęta w tzw. procedurze pisemnej, potwierdza uzgodnienia ambasadorów państw UE z minionej środy. Oznacza ona, że na unijnej czarnej liście w związku z kryzysem na Ukrainie są już 72 osoby, ukarane zakazem wjazdu na teren UE oraz zamrożeniem aktywów. Unia zablokowała też aktywa dwóch spółek energetycznych z zajętego przez Rosję Krymu i Sewastopola.

Według źródeł dyplomatycznych w środę grupa pięciu państw Unii – Polska, Szwecja, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa i Estonia – domagała się podjęcia bardziej zdecydowanych działań, jak dopisanie do czarnej listy nazwisk znaczących rosyjskich polityków oraz zamrożenia projektów realizowanych w Rosji i współfinansowanych przez UE.

Jednak większość uznała, że należy dać szanse podejmowanym przez Francję i Niemcy próbom rozwiązania kryzysu na Ukrainie.

O ewentualnym zaostrzeniu sankcji i wprowadzeniu restrykcji, uderzających w sektory rosyjskiej gospodarki, będą być może rozmawiać przywódcy państw UE, którzy spotkają się 16 lipca w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie, poświęconym przede wszystkim obsadzie unijnych stanowisk.

PAP/ RIRM

drukuj