fot. PAP

Komisja zajmie się projektem zmiany konstytucji ws. Lasów Państwowych

Projekt zmiany konstytucji przewidujący zakaz prywatyzacji Lasów Państwowych zajmie się sejmowa komisja środowiska – zdecydował Sejm.

Za skierowaniem projektu do komisji zagłosowało 356 posłów, przeciw było 78, a wstrzymało się od głosu dwóch posłów. PiS zapowiada złożenie poprawki do projektu.

Dokument przygotowany przez PSL, a podpisany również przez posłów PO i SLD zakłada, że lasy, stanowiące własność Skarbu Państwa, nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. Chodzi o przypadki, w których przez las przebiegać ma np. linia energetyczna czy autostrada.

Prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, projekt ocenia negatywnie. Jak tłumaczył, żeby obecnie dokonać zmian w strukturze własnościowej Lasów Państwowych trzeba stosować konstytucję. Tu ustawa zasadnicza upoważnia Sejm do tego, żeby zmiany własnościowe przeprowadzać zwykłą większością głosów.

Ponadto jak wskazał poseł zmiana ustawy o lasach spowodowała zagrożenie Polskich Lasów Państwowych zabierając im pieniądze na działalność. Równocześnie podkreśla, że jest to złamanie konstytucji.

– W tej sytuacji jest jakby taka próba odwrócenia uwagi opinii publicznej w ten sposób: nie patrzcie co zrobiliśmy, patrzcie, że w tej chwili chcemy zapisać, że Polskie Lasy Państwowe nie podlegają przekształceniom własnościowym. Do tej pory została złamana konstytucja. Głosowaliśmy za tym, żeby poszło to do Komisji Ochrony Środowiska dlatego, że komisji zaproponujemy swoją poprawkę, która będzie zmierzała rzeczywiście w tym kierunku, żeby Polskie Lasy Państwowe nie mogły ulegać przekształceniom własnościowym – powiedział prof. Jan Szyszko.

Kancelaria Sejmu zatwierdziła niedawno podpisy pod wnioskiem o referendum w obronie polskich lasów. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz w ciągu pół roku powinna umieścić wniosek obywateli w porządku obrad Sejmu. Do kancelarii trafiło ponad 2 mln podpisów.

Powodem podjęcia inicjatywy referendalnej była decyzja rządu o przekazaniu  środków wypracowanych przez Lasy Państwowe do budżetu państwa. W tym roku i w przyszłym roku do państwowej kasy trafi miliard sześćset milionowi złotych. Leśnicy ostrzegają, że zagraża to istnieniu przedsiębiorstwa Lasy Państwowe

RIRM

drukuj