fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

K. Bosak: Stawiamy pytanie o wyposażenie żołnierzy na granicy

Stawiamy pytanie o wyposażenie żołnierzy na granicy i wzywamy władze polskie, by wydały instrukcje umożliwiające skuteczną ochronę granicy – powiedział wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak podczas wtorkowej konferencji prasowej, odnosząc się do ranienia na granicy polskiego żołnierza.

Do ataku na żołnierza doszło w nocy z poniedziałku na wtorek w okolicy Dubicz Cerkiewnych. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że mundurowy został dźgnięty ostrym narzędziem przez jednego z migrantów. Pomocy udzieliła mu funkcjonariuszka Straży Granicznej, która została obrzucona kamieniami i konarami drzew.

Do sprawy rannego żołnierza odniósł się lider Konfederacji Krzysztof Bosak podczas konferencji prasowej w Sejmie. Według polityka należy postawić pytanie o „wyposażenie i instrukcje, jakie mają” funkcjonariusze służący obecnie na granicy.

„Wzywamy władze państwa polskiego do tego, aby wydały instrukcje umożliwiające ochronę skuteczną granicy oraz aby zgodnie z tymi instrukcjami móc w pełni chronić zdrowie i życie wszystkich służących na granicy. Aby to nie był temat, który budzi jakiekolwiek wątpliwości” – powiedział Krzysztof Bosak.

Przypomniał, że w październiku 2021 roku pytał o wyposażenie polskich żołnierzy, a także funkcjonariuszy innych służb wysyłanych na granicę, w środki przymusu bezpośredniego.

„Mieliśmy informację, że żołnierze wysyłani na granicę nie byli wyposażeni w środki przymusu bezpośredniego, byli wyposażeni jedynie w broń, jednocześnie nie mając zielonego światła do używania tej broni z powodu niechęci władz do eskalacji tego konfliktu. (…) Ten brak, na który zwracałem uwagę w roku 2021, może mieć do dziś konkretne skutki dla bezpieczeństwa żołnierzy” – zaznaczył polityk.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl