fot. flickr.com

Izrael chce podwoić liczbę swoich osadników na ziemiach palestyńskich

Izrael zamierza w ciągu 10 lat, co najmniej podwoić liczbę żydowskich osadników na administrowanych przez siebie terenach palestyńskich – powiedział w środę izraelski minister obrony Naftali Bennett. Obecnie na Zachodnim Brzegu Jordanu żyje ok. 400 tys. Izraelczyków.

„Dążymy do tego, aby w ciągu dekady co najmniej milion obywateli Izraela zamieszkało w Judei i Samarii” – powiedział Naftali Bennett na konferencji prasowej, używając biblijnego nazewnictwa w odniesieniu do terenów Zachodniego Brzegu.

Jak pisze AFP, izraelskie plany osadnicze wobec palestyńskich ziem zyskały nazwę „doktryna Pompeo” na cześć amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Szef amerykańskiej dyplomacji w listopadzie ub.r. oświadczył, że izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu Jordanu nie jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.

„Jako minister obrony oficjalnie oświadczam, że zgodnie z polityką państwa Izrael strefa C należy do nas” – dodał minister, odnosząc się do porozumienia izraelsko-palestyńskiego z 1994 roku, na mocy którego strefą C oznaczono osiedla izraelskie pod całkowitą kontrolą Tel Awiwu.

Naftali Bennett podzielił także pogląd izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który podważa teorię, że terytoria palestyńskie są okupowane przez Izrael. Według szefa rządu Izraelczycy i Żydzi „mają prawo mieszkać w Judei i Samarii”.

„Nie jesteśmy okupantami w naszej ojczyźnie, na naszych ziemiach, nie jesteśmy tacy jak Belgowie w Kongo” – mówił Netanjahu.

Na Zachodnim Brzegu Jordanu żyje obecnie ok. 400 tys. izraelskich osadników, a jeśli się weźmie pod uwagę Izraelczyków mieszkających w Jerozolimie Wschodniej, liczba ta wzrasta do 600 tys. Na ziemiach tych mieszka ok. 3 mln Palestyńczyków.

Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla na ziemiach palestyńskich za nielegalne. Uzasadniane jest to często IV konwencją genewską, która zakazuje okupantowi na przemieszczanie swojej cywilnej ludności na terytorium okupowane.

PAP

drukuj