fot. PAP/EPA

Irlandia Północna po raz kolejny przeciwna „homomałżeństwom”

Irlandia Północna nie chce legalizacji związków homoseksualistów na prawach małżeństwa. Parlament tego kraju po raz piąty odrzucił wniosek partii utożsamiającej się z katolikami. Blokują go regularnie tzw. unioniści, kojarzeni z protestantami.

Przed głosowaniem wypowiedzieli się irlandzcy księża biskupi. W swoim stanowisku przypomnieli także nauczanie Ojca Świętego w tej sprawie.

Biskupi podkreślili, że na skutek legalizacji związków jednopłciowych cierpią dzieci, którym odbiera się prawo do wzrastania w normalnej rodzinie.

Co więcej,  biskupi wskazują na formy naruszania wolności sumienia m.in. w Anglii zamknięte zostały wszystkie katolickie agencje adopcyjne.

Trzeba wyrazić szacunek dla parlamentarzystów, którzy – wbrew presji politycznej i kulturowej – stają po stronie prawdy i walczą w obronie małżeństwa – mówi ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk.

– Niepokojące jest to, że pseudokatolicy irlandzcy opowiadają się za związkami homoseksualnymi, kiedy autentyczni chrześcijanie-protestanci stają w obronie małżeństwa. To pokazuje właśnie pewne zawirowania w samym Kościele katolickim – zawirowania, których w ostatnim czasie byliśmy świadkami w dyskusjach okołosynodalnych, a których byliśmy świadkami od kilkunastu miesięcy w Polsce, w sytuacji, w której wielu polityków opowiadających się przeciwko nauce ewangelicznej wyrażało swoją przynależność do Kościoła. To pokazuje wielki chaos. I w tym zakresie właśnie niezbywalnie ważne jest zabieranie głosu przez autorytet Kościoła, czyli przez Stolicę Apostolską, jak i przez księży biskupów – zwraca uwagę ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Irlandia Północna jest jedyną częścią Wielkiej Brytanii, w której nie ma zgody na zrównanie związków osób tej samej płci z małżeństwami.

Na mocy majowego referendum przepisy zezwalające zostały  przyjęte również w Republice Irlandzkiej.

RIRM

drukuj