fot. PAP

Rządowy projekt umożliwi zawieranie „małżeństw jednopłciowych”

Rządowy projekt ustawy o aktach stanu cywilnego umożliwi naszym obywatelom zawieranie „małżeństw jednopłciowych” w państwach, w których jest to prawnie dopuszczalne – alarmują posłowie PiS. Poparcie ustawy uzależniają od usunięcia takiej możliwości.

Debata nad projektem zakończyła się wieczorem. Przewiduje on m.in. prowadzenie elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, udostępnianie ich odpisów w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego oraz możliwość wzięcia ślubu poza urzędem.

Zmiany poparły kluby PO, PSL i SLD. Poseł Piotr Polak mówił, że PiS popiera zmiany usprawniające prace urzędów stanu cywilnego, ale wątpliwości budzi m.in. instytucja zaświadczenia o stanie cywilnym.

Dodał, że wprowadzenie takich zaświadczeń umożliwia zawieranie przez polskich obywateli małżeństw jednopłciowych w państwach, w których jest to prawnie dopuszczalne. 

W związku z tym propozycja wprowadzenia zaświadczenia o stanie cywilnym może budzić zastrzeżenie co do zgodności z artykułem 18 konstytucji. Stanowi on, że małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny, znajduje się pod szczególną ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Z artykułu tego wynika nie tylko zakaz instytucjonalizacji „małżeństw” poligamicznych i jednopłciowych w prawie polskim, ale także wyłączenie możliwości uznania w naszej ojczyźnie związków tego rodzaju zawartych wg prawa obcego. W związku z powyższym, przedkładam panu marszałkowi stosowne poprawki – mówił poseł Piotr Polak.

Oprócz Prawa i Sprawiedliwości, zastrzeżenia do ustawy o aktach stanu cywilnego mają też posłowie Twojego Ruchu.

RIRM

drukuj