fot. PAP/EPA

Irański generał wziął odpowiedzialność za przypadkowe zestrzelenie ukraińskiego Boeinga 

Dowódca sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej Iranu wziął odpowiedzialność za przypadkowe zestrzelenie ukraińskiego Boeinga.

Amir Ali Hadżizadeh w wystąpieniu telewizyjnym powiedział, że samolot pasażerski został pomylony z pociskiem. Tłumaczył, że w ciągu 10 sekund trzeba było podjąć decyzję, czy otworzyć ogień.

Wcześniej irańskie władze stwierdziły, że do katastrofy doprowadził ludzki błąd spowodowany amerykańskim awanturnictwem.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest szeroko komentowana na świecie. W ocenie polityków Zjednoczonej Prawicy, przyznanie się Iranu to właściwa postawa. Daje to nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu – ocenił zastępca rzecznika prasowego PiS Radosław Fogiel.

– Ewidentnie to szybkie przyznanie się Iranu jest próbą deeskalacji sytuacji. To sugeruje, że jednak Iran nie jest gotowy do dłuższego konfliktu. Przynajmniej należy mieć taką nadzieję. Oczywiście to bardzo utrudnia sytuację międzynarodową Iranu, ale postrzegałbym to raczej jako element tego, że prędzej czy później będziemy mieli do czynienia z rozwiązaniami dyplomatycznymi, a nie wojskowymi – zaznaczył Radosław Fogiel.

Ukraina oczekuje ukarania winnych, zwrotu ciał ofiar, wypłaty odszkodowań oraz oficjalnych przeprosin. Kanada, której obywatele zginęli w katastrofie, żąda pogłębionego śledztwa w tej sprawie.

Boeing został zestrzelony krótko po zaatakowaniu przez Iran dwóch amerykańskich baz lotniczych w Iraku. Ataki były odwetem za zabicie przez USA irańskiego generała.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl