IPN zawiesił śledztwo

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN we Wrocławiu wydała komunikat o zawieszeniu śledztwa w sprawie zbrodni ludobójstwa popełnionych w okresie od 1939 r. do 1945 r. przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach polskich na terenie byłego powiatu Radziechów w ówczesnym województwie tarnopolskim. 

Powodem zawieszenia jest „oczekiwanie na realizację wniosku o zagraniczną pomoc prawną od strony rosyjskiej”.

Jednocześnie prokuratorzy z IPN Wrocław  zwrócili się z prośbą o zgłaszanie się pod niżej wskazany adres osób dotąd nieprzesłuchanych, które posiadają wiedzę w przedmiocie zbrodni popełnionych na osobach im bliskich przez nacjonalistów ukraińskich na terenie powiatu Radziechów.

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN we Wrocławiu, ul. Paprotna 14, 51-117 Wrocław, tel. (71) 335 86 80 lub 335 86 81

Postanowieniem o umorzeniu wobec niewykrycia sprawców zakończono już w IPN sześć podobnych śledztw prowadzonych w sprawach zbrodni ludobójstwa popełnionych przez nacjonalistów ukraińskich na terenie dawnych powiatów złoczowskiego, dobromilskiego, zbaraskiego, stanisławowskiego, borszczowskiego.

Śledztwa w tych sprawach zostały wszczęte w latach 1992-1995 przez byłe Okręgowe Komisje Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. Dotyczyły one  zabójstw, ciężkiego uszkodzenia ciała, spowodowanie pożarów, zaborów mienia i innych prześladowań obywateli polskich przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1945.

Adam Białous

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl