fot. IPN
https://krakow.ipn.gov.pl

IPN zakończył poszukiwania na cmentarzach w Nowym Targu, Nowym Sączu i Krakowie

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji krakowskiego IPN zakończył kolejny etap poszukiwań miejsc pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego. Na cmentarzach w Nowym Targu, Nowym Sączu i Krakowie znaleziono szczątki 11 osób. Będą one badane przez medyków sądowych.

Jak poinformował Janusz Ślęzak, rzecznik prasowy krakowskiego, IPN 6 i 7 września trwały prace na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu. Poszukiwano tam zabitych w walce z funkcjonariuszami UB, dwóch partyzantów oddziału „Wiarusy”. Oddział ten stanowił po 1947 r. najsilniejszą i najbardziej aktywną grupę zbrojnego podziemia w ówczesnym województwie krakowskim. Do tej pory krakowski IPN odnalazł m.in. szczątki dowódcy oddziału, Stanisława Ludzi „Harnasia” i jednego z partyzantów, Leona Zagaty „Złoma”.

„Podczas tegorocznych poszukiwań udało się natrafić na szczątki dwóch osób, przy których odnaleziono resztki mundurów wojskowych, pas główny oraz medalik w kształcie ryngrafu” – powiedział Janusz Ślęzak.

Od 8 do 10 września prowadzono poszukiwania na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu. Tam sprawdzane były groby, w których miały się znajdować szczątki partyzantów, zastrzelonych w czasie działań bezpieki w latach 50. XX wieku. Ekshumowano szczątki czterech osób i przekazano je do dalszych badań w krakowskim Zakładzie Medycyny Sądowej.

Ostatnią część prac przeprowadzono 13, 15 i 16 września na cmentarzu Rakowickim w Krakowie z zamiarem odnalezienia szczątków osób związanych z Armią Krajową i oddziałem „Błyskawica”, które zginęły na skutek akcji bezpieki oraz skazane były na kary śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie.

„W tym miejscu zabezpieczyliśmy szczątki pięciu osób, które obecnie są badane przez medyków sądowych” – powiedział Janusz Ślęzak.

Badania są konieczne do identyfikacji ofiar. Wszystkie działania realizowane były w ramach śledztw Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.

IPN szuka miejsc, w których pogrzebani zostali żołnierze podziemia niepodległościowego, by zapewnić im po latach godny pochówek.

Obecne prace to kolejny etap poszukiwań prowadzonych w tym roku. W maju pracownicy krakowskiego oddziału IPN wraz z archeologami szukali żołnierzy Września’39 w okolicach Płazy, Wygiełzowa i Nieporazu w powiecie chrzanowskim. Odnaleziono tam szczątki dwóch osób. W lipcu kontynuowano także poszukiwania przy dawnym hotelu „Palace” w Zakopanem, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się katownia Gestapo. Przez cele tej placówki mogło przejść nawet 2 tys. osób.

PAP

drukuj