fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Wiceszef IPN prof. K. Szwagrzyk podał się do dymisji

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Prof. Krzysztof Szwagrzyk podał się do dymisji. Wniosek nie został jeszcze rozpatrzony; jutro w tej sprawie ma zebrać się Kolegium IPN.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk pełni też obowiązki dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Według mediów rezygnacja profesora może dotyczyć m.in. blokowania prac nad genetyczną identyfikacją ofiar komunistycznych

Sprawa dymisji wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka będzie omawiana we wtorek na Kolegium IPN. „Mam nadzieję, że uda nam się wszystko wyjaśnić” – powiedział PAP członek kolegium Krzysztof Wyszkowski.

„Wolę nie komentować tej sprawy, jutro mamy Kolegium IPN i po posiedzeniu na pewno będzie oficjalny komunikat. Mam nadzieję, że uda nam się wszystko wyjaśnić” – powiedział PAP K. Wyszkowski, dodając, że na posiedzenie Kolegium IPN został zaproszony prof. Szwagrzyk.

Krzysztof Szwagrzyk jest historykiem z Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownikiem IPN. Urodził się 15 lutego 1964 r. w Strzegomiu. W pracy naukowej zajmuje się badaniem komunistycznych struktur aparatu represji w Polsce.

Od kilku lat kieruje w IPN zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego. Poszukiwania te są prowadzone w całej Polsce. Dzięki m.in. jego pracy na Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie udało się odnaleźć i zidentyfikować szczątki legendarnych dowódców -. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę” czy ostatniego dowódcę NSZ ppłk. Stanisława Kasznicę.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj