fot. twitter.com/poszukiwaniaIPN

IPN rozpoczyna prace na Ukrainie

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna dzisiaj poszukiwania szczątków polskich żołnierzy na Ukrainie. Prace koncentrują się wokół obrońców Lwowa z 1939 roku.

Polski IPN na Ukrainę w celu poszukiwania ofiar zbrodni totalitarnych reżimów miał się udać już w 2017 roku. Wtedy ukraińskie władze wydały zakaz. Decyzję argumentowały demontażem nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. Na początku listopada, podczas posiedzenia Komitetu Konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy, polskiej stronie przekazano zgodę na rozpoczęcie prac poszukiwawczych w dwóch miejscach. Prace badaczy z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN ruszają dzisiaj we lwowskiej dzielnicy Zboiska.

– Wcześniejsze zapewnienia strony ukraińskiej o udzieleniu zgód były oczywiście też bardzo ważne, ale to były jednak wyłącznie słowa. Teraz, rozpoczynając poszukiwania naszych bohaterów z września 1939 roku, jesteśmy w zupełnie nowej sytuacji – zapowiedział wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Prace mają mieć charakter sondażowy. Oznacza to, że eksperci – na podstawie wcześniejszych badań i źródeł archiwalnych – chcą dokładnie zlokalizować i wytyczyć granice mogiły. Na obecnym etapie prac – ze względu na warunki pogodowe – nie są planowane ekshumacje szczątków obrońców.

– Celem działań będzie ustalenie, czy na badanym terenie znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 roku w obronie Lwowa. Zboiska to jedno z kilkunastu miejsc zawartych we wniosku złożonym na ręce władz Ukrainy przez Instytut Pamięci Narodowej – czytamy w komunikacie IPN-u.

Kolejnym miejscem na Ukrainie, gdzie polscy specjaliści przeprowadzą prace jest Hołosko. Polacy stawili tam zacięty opór niemieckiej nawale.

TV Trwam News

drukuj