fot. PAP/Adam Warżawa

IPN przygotował szereg inicjatyw w związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego

Konferencje, wystawy i koncerty – to tylko część z inicjatyw, jakie w związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego przygotował Instytut Pamięci Narodowej. W tym roku IPN proponuje wydarzenia o charakterze ogólnopolskim i regionalnym.

21 prezentacji, wystaw, 13 debat, 11 koncertów oraz konferencji naukowych; ponadto konkursy, gry miejskie, rekonstrukcje historyczne oraz pokazy filmów. Podczas briefingu prasowego IPN zaprezentował program obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Pierwszym punktem będzie debata pt. „(Nie)rozliczony stan wojenny” z udziałem historyków oraz socjologów, m.in. prof. Andrzeja Zybertowicza. Rozpocznie się ona w południe w niedzielę. 13 grudnia o godz. 20.00 w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się koncert „Po co nam wolność”. Gwiazdy polskiej estrady przypomną najważniejsze utwory lat 80-tych.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki zachęca, aby włączyć się w coroczną akcję „Zapal światło wolności” i postawić w naszych oknach symboliczną świeczkę.

– Chciałem z tego miejsca zaapelować do wszystkich Polaków, abyśmy o godz. 19.30 13 grudnia zapalili „Światło Wolności”, które będzie przypominać o tym, że płomień pamięci o ofiarach, ale też o tych, którzy byli więzieni przez reżim komunistyczny, nigdy nie zgaśnie. To inicjatywa IPN, która została objęta patronatem prezydenta RP pana Andrzeja Dudy i inicjatywa, do której przystąpiła także administracja rządowa – mówi dr Karol Nawrocki.    

Uroczyste zapalenia światła wolności z udziałem prezydenta oraz prezesa IPN odbędzie się na placu Piłsudskiego. Wezmą w nim udział ambasadorowie tych państw, które w 1981 roku były solidarne z narodem polskim.

Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało 4-minutowy film skierowany do najmłodszego pokolenia. Film powstał w 10 wersjach językowych. Dzięki współpracy z MSZ, jest on kolportowany na całym świecie.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl