fot. PAP/Albert Zawada

Min. Z. Rau: Polska nie zgodzi się na powrót do metod opartych o paradygmat koncertu mocarstw i stref wpływów

Minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau, powiedział, że jesteśmy zdeterminowani, żeby wzmocnić strategiczny dialog z Niemcami. Zaznaczył, że Polska nie zgodzi się na powrót do paradygmatu stref wpływów. Szef polskiej dyplomacji mówił o tym po spotkaniu w Warszawie z nową minister spraw zagranicznych Niemiec, Annaleną Baerbock.

Na wspólnej konferencji prasowej minister Zbigniew Rau powiedział, że wizytę Annaleny Baerboock przyjmuje jako wyraz intencji, by nasze sojusznicze relacje miały charakter priorytetowy i były oparte na wzajemnym szacunku, a także na sąsiedztwie i życzliwości.

Szef MSZ podkreślił, że dziś współpraca naszych krajów jest wymagana w obliczu zagrożenia dla pokoju na wschód od polskich granic.

– Polska, która w XX wieku stała się po raz kolejny w swojej historii ofiarą zbrojnej agresji ze strony sąsiadów – Niemiec i Związku Sowieckiego, ofiarą niespotykanego w dziejach barbarzyństwa, okupacji, ludobójstwa, anihilacji substancji kulturalnej, materialnej, historycznej i muzealnej, zmiany granic i narzucenia rozwiązań ustrojowych przez okupantów – nigdy nie zgodzi się na regres polityki w Europie i powrót do metod opartych o paradygmat koncertu mocarstw i stref wpływów, które zbyt często w historii Europy były źródłem wojen i powodem cierpień milionów niewinnych ludzi zaznaczył minister Zbigniew Rau.

Szef polskiej dyplomacji powiedział też, że Polska będzie stale domagać się zamknięcia szkodliwego dla Europy projektu gazociągu Nord Stream 2. Jak dodał, w tej sprawie nasza polityka się nie zmieni.

RIRM/PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl