Interpol ostrzega przed kolejną falą terroru ze strony ISIS

Sekretarz generalny Interpolu Juergen Stock ostrzegł, że wielu krajom grozi kolejna fala zamachów dokonywanych przez organizację terrorystyczną tzw. Państwo Islamskie (ISIS) – podała w czwartek agencja dpa.

„Można to nazwać ISIS 2.0” – powiedział w środę Stock używając angielskiego skrótu nazwy organizacji terrorystycznej tzw. Państwo Islamskie.

„Jest to pokolenie członków (ISIS – PAP), które w najbliższych latach zacznie wychodzić z więzień na wolność” – dodał.

Przepisy karne wielu krajów UE pozwalają na skazywanie osób, które były członkami organizacji terrorystycznych lub dokonywały zamachów w innych państwach. Pozwala to np. sądom w RFN karać radykalnych islamistów, którzy – mając prawo pobytu albo obywatelstwo niemieckie – walczyli w szeregach tzw. Państwa Islamskiego w Syrii, czy Iraku. Trudność z udowodnieniem konkretnych czynów prowadzi jednak do tego, że dżihadyści wracający z Bliskiego Wschodu dostają niskie wyroki – od 2 do 6 lat pozbawienia wolności.

Zdaniem Juergena Stocka, część osób, która wyjdzie z więzień, będzie chciała udać się w rejony konfliktów w Afryce, czy Azji Południowo-Wschodniej. Część pozostanie jednak w Europie i będzie stwarzać realne zagrożenie.

Międzynarodowe Centrum Antyterrorystyczne w Hadze w raporcie z 2016 roku oceniło, że w szeregach różnych organizacji terrorystycznych w wojnach w Syrii i Iraku walczyło od 3922 do 4294 osób pochodzących z krajów UE. Według szacunków organizacji około 30 proc. bojowników wróciło do Europy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl