fot. wikipedia.org

Interpol ostrzega przed kolejną falą terroru ze strony ISIS

Sekretarz generalny Interpolu Juergen Stock ostrzegł, że wielu krajom grozi kolejna fala zamachów dokonywanych przez organizację terrorystyczną tzw. Państwo Islamskie (ISIS) – podała w czwartek agencja dpa.

„Można to nazwać ISIS 2.0” – powiedział w środę Stock używając angielskiego skrótu nazwy organizacji terrorystycznej tzw. Państwo Islamskie.

„Jest to pokolenie członków (ISIS – PAP), które w najbliższych latach zacznie wychodzić z więzień na wolność” – dodał.

Przepisy karne wielu krajów UE pozwalają na skazywanie osób, które były członkami organizacji terrorystycznych lub dokonywały zamachów w innych państwach. Pozwala to np. sądom w RFN karać radykalnych islamistów, którzy – mając prawo pobytu albo obywatelstwo niemieckie – walczyli w szeregach tzw. Państwa Islamskiego w Syrii, czy Iraku. Trudność z udowodnieniem konkretnych czynów prowadzi jednak do tego, że dżihadyści wracający z Bliskiego Wschodu dostają niskie wyroki – od 2 do 6 lat pozbawienia wolności.

Zdaniem Juergena Stocka, część osób, która wyjdzie z więzień, będzie chciała udać się w rejony konfliktów w Afryce, czy Azji Południowo-Wschodniej. Część pozostanie jednak w Europie i będzie stwarzać realne zagrożenie.

Międzynarodowe Centrum Antyterrorystyczne w Hadze w raporcie z 2016 roku oceniło, że w szeregach różnych organizacji terrorystycznych w wojnach w Syrii i Iraku walczyło od 3922 do 4294 osób pochodzących z krajów UE. Według szacunków organizacji około 30 proc. bojowników wróciło do Europy.

PAP/RIRM

drukuj