fot. PAP/Paweł Supernak

Internetowe szkolenie dla rodziców i nauczycieli dot. rozmów z dziećmi o wojnie

Odbyło się internetowe szkolenie m.in. dla rodziców i nauczycieli o tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Z inicjatywą wyszedł Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak. Wydarzenie zostało zorganizowane w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. To pierwsza od kilku dziesięcioleci wojna w Europie.

Mikołaj Pawlak zwrócił uwagę, że dzieci i młodzież mogą zobaczyć m.in. za pośrednictwem mediów tragiczne skutki działań militarnych, co negatywnie oddziałuje na ich psychikę. Stąd wynika konieczność wytłumaczenia młodemu pokoleniu, czym jest wojna.

– Musimy dbać o najmłodszych, żeby bieżące wydarzenia przyniosły jak najmniej szkód, mimo że one na pewno przyniosą jakieś szkody. Dzieci będą przestraszone i zdarzą się sytuacje, że na przykład będą bały się wyjść z domu albo kurczowo będą trzymać się rodziców. Trudno wyjaśnić, dlaczego dochodzi do wojny i użycia broni, a już szczególnie w Europie, czyli miejscu, które doświadczyło największych tragedii w ciągu ostatnich 100 lat. Musimy walczyć z tym złem. Jako Rzecznik Praw Dziecka mogę zmobilizować innych Rzeczników z Europy i powiedzieć im, że teraz jest dla nas czas próby. W Polsce, we współpracy ze specjalistami, nauczycielami, pedagogami oraz ministrem edukacji, wspólnie możemy dzieciom pomagać – powiedział Mikołaj Pawlak.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl