fot. flickr.com

Infolinia onkologiczna w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną infolinię onkologiczną. Od początku lutego pilotażowy program jest realizowany w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim. Następne województwa – według zapowiedzi ministra zdrowia – dołączą w kolejnych miesiącach.

Celem jest kompleksowa opieka onkologiczna nad pacjentem. Od 1 lutego, ale tylko w dwóch województwach – świętokrzyskim i dolnośląskim – w ramach pilotażu działa specjalna infolinia onkologiczna. O pomoc mogą się tam zwrócić chorzy na raka lub podejrzewający u siebie tę chorobę. Wkrótce do sieci mają dołączyć kolejne dwa lub trzy województwa.

– Trwają analizy świadczeń i zdolności województwa co do dołączenia się do sieci. Prawdopodobnie przymierzamy się do podlaskiego, pomorskiego, może kujawsko-pomorskiego – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Pilotaż w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim potrwa 18 miesięcy – do sierpnia 2020 roku. Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na ten cel 48 milionów złotych. Specjalna infolinia onkologiczna to nie jedyna dobra wiadomość dla pacjentów. Wkrótce – według zapowiedzi ministra zdrowia – wystartuje całodobowa infolinia NFZ.

– Za trzy miesiące powinniśmy już mieć ogólnopolską, całodobową infolinię, gdzie o 1.30 w nocy, jak się obudzimy z potężnym bólem głowy, to możemy się dowiedzieć, gdzie pójść – podkreślił minister zdrowia.

To kolejna, realna pomoc dla pacjentów.

– Choćby takich rzeczy, gdzie jest dostępna dla niego najbliższa świąteczna pomoc lekarska – dodał Łukasz Szumowski.

Obecnie bezpłatna infolinia o numerze 800 190 590 funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Już wkrótce ma się to zmienić. Trwa przetarg na całodobową obsługę infolinii NFZ.

TV Trwam News/RIRM

drukuj