fot. pixabay.com

Inflacja w Polsce najwyższa od 25 lat. GUS podał najnowsze dane

Z podanego dziś szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że inflacja w czerwcu br. wzrosła rok do roku o 15,6 procent. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny towarów i usług wzrosły o 1,5 procent.

W maju br. inflacja w ujęciu rocznym wynosiła 13,9 procent. Obecny odczyt wskazuje więc na znaczące przyśpieszenie. To stanowi również rekord od marca 1997 roku. Za wzrostem inflacji głównie stoją ceny paliw – mówił Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według rozmówcy szczyt inflacyjny jest coraz bliżej.

– Tankowanie na stacjach benzynowych jest obecnie droższe o 47 proc. niż rok temu. Systematycznie rosną również ceny towarów przemysłowych oraz usług. Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie rosnąć, a jej szczyt prawdopodobnie przypadnie w sierpniu 2022 roku i wyniesie ok. 16,5 procent. W kolejnych miesiącach drożeć będzie żywność oraz towary przemysłowe. Jest to bezpośredni efekt reorganizacji łańcuchów dostaw dla europejskich firm, a także niedoborów materiałów – poinformował Jakub Rybacki.

Według Głównego Urzędu Statystycznego ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w czerwcu o 14,1 proc. rok do roku, ceny nośników energii o 35,3 proc., a paliw do prywatnych środków transportu o 46,7 proc. Pełne dane na temat czerwcowej inflacji GUS ma podać 15 lipca 2022 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl