Incydenty z udziałem dronów w czasie szczytu NATO

W czasie szczytu NATO w Warszawie odnotowano cztery incydenty z udziałem dronów, które naruszyły strefę zakazu lotów. Poinformował dziś o tym szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

– Były cztery takie incydenty, próby wejścia dronów w przestrzeń chronioną, które zostały wyeliminowane, obezwładnione i w związku z tym nie poczyniły żadnych szkód – powiedział minister obrony narodowej.

Szef resortu dodał, że przypadki są jeszcze analizowane. Nie we wszystkich wypadkach wiadomo, kto nimi operował.

Pytany o konsekwencje Antonii Macierewicz zaznaczył, że nie zawsze w takiej sytuacji mamy do czynienia ze świadomym łamaniem przepisów.

– Na pewno nie będziemy tego traktowali, tam gdzie nie jest to konieczne, jako rzeczywiście groźne przestępstwo – zapewnił minister.

Szef MON powiedział, że podjęto wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa.

– Uruchomiliśmy i użyliśmy systemu Skyeye, który identyfikuje w obszarze pięciu kilometrów kwadratowych każdą osobę, każde zachowanie i potrafi pokazać przebieg wydarzeń wstecz, także pozwalając zidentyfikować ewentualne przygotowania do niebezpiecznego zachowania, gdyby coś takiego miało miejsce – wskazał Antonii Macierewicz.

System ten podczas zabezpieczenia szczytu NATO w Warszawie składał się z dwóch dronów – Hermes 450 i Hermes 900.

– Będziemy go używali także w najbliższych innych wielkich wydarzeniach, ponieważ sprawdził się tutaj znakomicie – dodał minister.

W maju wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Szatkowski – nie wymieniając wtedy nazwy konkretnego systemu – powiedział, że MON sprowadziło nowe środki, także z zagranicy, do zabezpieczenia szczytu NATO, ale także, by wspomóc organizację Światowych Dni Młodzieży.

Na czas szczytu NATO w Warszawie wprowadzono strefy zakazu lotów w Warszawie i okolicach. Podobne ograniczenia będą obowiązywały na ŚDM w Krakowie.

W piątek, pierwszego dnia szczytu Antonii Macierewicz mówił, że w centrum Warszawy doszło do jednego incydentu z udziałem drona. Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz zaznaczył, że sprawę bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl