fot. PAP/EPA

Incydent na przeprawie promowej w Kerczu

Dwa mikrobusy i trzy ciężarówki z uzbrojonymi ludźmi przedarły się przez punkt graniczny przeprawy promowej w ukraińskim Kerczu, nad Cieśniną Kerczeńską, oddzielającą Rosję od Krymu – podała w poniedziałek ukraińska straż graniczna.

„O godz. 19.15 na promowe przejście graniczne Krym-Kubań (w Kerczu) przypłynął prom +Ejsk+. Podczas kontroli granicznej dwóch mikrobusów stwierdzono obecność siedmiu osób uzbrojonych w broń automatyczną i pistolety” – podała służba prasowa straży granicznej.

Oprócz tego na następnym promie „Nikołaj Aksienienko” na ten sam punkt graniczny przybyły trzy ciężarówki Kamaz również z uzbrojonymi ludźmi. Wszystkie te środki transportu przedarły się pod osłoną Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej w stronę Ukrainy – pisze agencja Interfax-Ukraina.

Liczebność wojsk rosyjskich w regionie Półwyspu Krymskiego stale rośnie, a rosyjska Flota Czarnomorska zablokowała okręty ukraińskiej marynarki wojennej w zatokach w pobliżu Sewastopola – powiedział w poniedziałek p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Zaapelował do władz rosyjskich o zaprzestanie „agresji i piractwa”. Turczynow, który pełni także funkcję przewodniczącego ukraińskiego parlamentu, ocenił, że sytuacja panująca we wschodnich i południowych regionach Ukrainy jest trudna, ale władzom udało się przywrócić tam porządek.

PAP

drukuj