IMGW: przed nami kolejne upalne dni

Przed nami kolejne dni upałów. Spodziewane opady będą tylko punktowe – poinformowali we wtorek przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) na konferencji prasowej w Warszawie.

„Według naszych prognoz upały trwać będą jeszcze w ciągu najbliższego tygodnia – powiedziała na konferencji prasowej synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska. – Prawie w całym kraju obowiązuje trzeci – najwyższy – stopień ostrzeżenia o upałach”.

Dodała, że we wtorek, w godzinach popołudniowych w zachodniej połowie kraju pojawią się burze, przelotne opady deszczu. Burzom może towarzyszyć grad i wiatr sięgający 70 km/h. Noc zapowiada się upalnie szczególnie w południowej części kraju, bo temperatura wyniesie od 15 st. do 22 st. Celsjusza.

Upalna będzie również środa, poza Wybrzeżem i Pomorzem, gdzie temperatura wyniesie od 21 do 28 st. Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju przekroczy 30 stopni, a maksymalnie – w centrum i na południu kraju – wyniesie 35-36 st. Celsjusza. Strefa burz pojawi się w pasie od Pomorza Wschodniego przez Wielkopolskę, po Dolny Śląsk.

Tutaj spodziewane są intensywniejsze opady deszczu, możliwe opady gradu. W tych opadach spaść może do 30 mm – zapowiedziała Dąbrowska.

Czwartek będzie kolejnym dniem z upałami, ale strefa upalnej pogody przesunie się na południe i południowy wschód kraju. W tej części kraju temperatura przekroczy 30 st. Celsjusza, a maksymalną wartość – do 34 st. Celsjusza – osiągnie na południowym-wschodzie. Na pozostałym obszarze kraju będzie chłodniej.

Opady będą raczej związane z burzami, oznacza to, że będa to opady tylko punktowe. Miejscami może spaść sporo deszczu, ale strefa tych opadów nie dotrze do dzielnic centralnych i wschodnich. Na tym obszarze może coś popadać dopiero we wtorek – powiedziała Dąbrowska.

„Ponieważ od dłuższego czasu nie było intensywnego opadu, który zasilałby całe zlewnie, już od czerwca obserwujemy stałe obniżanie poziomu wody. Ostatnie wzrosty temperatury i dalszy brak opadów powoduje, że stan wody osiągnął strefą wody niskiej” – powiedziała hydrolog IMGW Marianna Sasim.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl