IMGW ostrzega przed upałami i burzami z gradem w prawie całym kraju

Wysokie temperatury i burze z gradem będą występować prawie w całym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia meteorologiczne dla piętnastu województw.

IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i burzami z gradem dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i świętokrzyskiego.

Częściowo ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i burzami z gradem obowiązują dla pięciu województw. Wysokie temperatury i burze będą występować w północnej części woj. małopolskiego i podkarpackiego, centralnej i północnej części woj. śląskiego, centralnej i wschodniej części woj. wielkopolskiego oraz wschodniej części woj. opolskiego.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami obowiązują w sześciu województwach: zachodnio-pomorskim, lubuskim, dolnośląskim oraz północno-zachodniej części woj. wielkopolskiego, a także zachodniej i centralnej części woj. opolskiego i zachodniej części woj. lubelskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia tylko przed burzami z gradem obowiązują w zachodniej i centralnej części woj. warmińsko-mazurskiego oraz w południowej części województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Obecnie burze z gradem występują w woj. łódzkim oraz we wschodniej części woj. pomorskiego, w zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, a także we wschodniej części woj. kujawsko-pomorskiego i woj. wielkopolskiego.

Jak informuje IMGW, ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewidywane są niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, powodujące duże straty materialne oraz zagrożenia zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność. Należy śledzić komunikaty i pogodę oraz przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

Przed niebezpieczeństwami związanymi z pogodą ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak poinformowało RCB, w sobotę utonęło pięć osób, a w tym sezonie 238 osób. „

https://twitter.com/RCB_RP/status/1023481403294580736

Upały i wakacje sprzyjają wypoczynkowi nad wodą, ale nie zwalniają nas z myślenia i zachowywania się zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa” – napisano. Należy pływać tylko w wyznaczonych miejscach i stosować się do poleceń ratownika. Nie można wchodzić do wody po alkoholu.

https://twitter.com/RCB_RP/status/1023851703672745984

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina również, że aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Jak podaje, nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

RCB przypomina też, jak być bezpiecznym w czasie burzy. Jak informuje, nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać przed jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl