fot. flickr.com

IMGW: Burze, gradobicia i intensywne deszcze w wielu rejonach kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o prognozowanych intensywnych opadach deszczu, burzach, gradobiciach i silnych porywach wiatru w wielu rejonach kraju. Lokalnie spodziewany jest grad o średnicy do 4 centymetrów.

Jak informuje IMGW, dziś i jutro nad Polską przechodzić będą burze i towarzyszące im intensywne opady konwekcyjne zwane formalnie przelotnymi. Polska znajduje się w zasięgu płytkiego niżu, którego ośrodek w ciągu dnia przemieszczać się będzie znad Dolnego Śląska i Wielkopolski nad północne Mazowsze i Mazury. W obrębie niżu znajdować się będzie pofalowany front chłodny, rozdzielający ciepłe i wilgotne powietrze z południa napływające na wschód od frontu, od chłodnego powietrza polarnego morskiego stopniowo napływającego nad zachodnią Polskę.

W związku z tym od Warmii i Mazur po Śląsk spodziewane są intensywne opady deszczu (20-30 litrów na metr kw., lokalnie do 40 litrów). Miejscowo towarzyszyć im będą burze – w ich trakcie należy się spodziewać silnego wiatru, którego prędkość w porywach może osiągać lokalnie do 90 km/h. Po przejściu burz oraz w rejonach, które one ominą spodziewane są opady długotrwałe o natężeniu od umiarkowanego do silnego.

Według IMGW w Polsce wschodniej i na południu od godzin okołopołudniowych należy się spodziewać licznych burz z gradem nawet do 4 cm średnicy, deszczem do 40 litrów na metr kw. (lokalnie kumulacje do 50 litrów). Wiatr w porywach do 100 km/h.

Stan wody górnej i środkowej Wisły układa się w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. Stany alarmowe są przekroczone od stacji Zawichost po Dęblin. W nocy kulminacja wezbrania minęła Dęblin (woj. lubelskie) przy stanie maksymalnym 549 cm (49 cm powyżej stanu alarmowego). O godz. 11.00 kulminacja minęła Gusin na południu woj. mazowieckiego z przekroczeniem stanu ostrzegawczego o 40 cm (410 cm).

Czoło fali wezbraniowej zbliża się do Warszawy. Kulminacja w stolicy prognozowana jest w godzinach nocnych (między godz. 1.00 a 3.00) z wtorku na środę. Spodziewana wysokość fali wezbraniowej ma się kształtować nieznacznie poniżej stanu ostrzegawczego (590 cm). W godzinach porannych w środę 29 maja stan wody w Warszawie zacznie stopniowo opadać, natomiast fala wezbraniowa przy przekroczonym stanie ostrzegawczym i alarmowym zacznie zbliżać się do Modlina. Kulminacja wezbrania osiągnie tam stan 720 cm tj. 20 cm powyżej stanu alarmowego. Do Wyszogrodu kulminacja dotrze późnym wieczorem (29.05) i przekroczy stan alarmowy o ok. 75 cm. W nocy z środy na czwartek (29-30 maja) wezbranie dotrze do Kępy Polskiej ze stanem wody około 575-585 cm.

Ponadto kulminacja wezbrania na Odrze przepływa dziś przez Głogów, 45 cm powyżej stanu ostrzegawczego (445 cm). Wysokość uformowanej fali wezbraniowej w niektórych miejscach wynosi około 2 metrów. W godzinach południowych i popołudniowych wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych związany z przechodzeniem fali wezbraniowej notowany będzie na stacji Cigacice a następnie na stacji Nietków.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl