fot. pixabay.com

II etap programu Kolej Plus

Rusza II etap rządowego programu Kolej Plus. Poznaliśmy listę projektów zakwalifikowanych do realizacji.

Do drugiego etapu zakwalifikowano 79 projektów. 61 z nich to projekty liniowe, a 18 punktowe. W sumie koszt tych inwestycji jest szacowany na 30 mld zł. Projekty obejmują zrewitalizowanie 1 tys. km linii kolejowych. Wybudowanych zostanie 400 km nowego torowiska. Najwięcej projektów przyjętych do drugiego etapu to te z województw śląskiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubelskiego.

Celem programu Kolej Plus jest usprawnienie komunikacji kolejowej dla miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Polityk wskazuje, na czym skupiają się działania.

– Na budowie nowych linii regionalnych, na modernizacji istniejących, czy na przywracaniu ruchu na od dawna nieużytkowanych liniach kolejowych. Przez wiele lat w Polsce likwidowano linie kolejowe, a co za tym idzie połączenia kolejowe. Ten czas skończył się 5 lat temu. Podjęliśmy działania związane z intensywną realizacją programu kolejowego, ale też budowaliśmy podstawy do realizacji programu Kolej Plus, po to, aby przywracać połączenia kolejowe – informuje Andrzej Bittel.

Drugi etap potrwa 12 miesięcy. W tym czasie konieczne będzie m.in. przygotowanie studium planistycznego. Budżet programu Kolej Plus to 6,6 mld zł, z czego 5,6 mld to środki budżetowe. 15 proc. kosztów pokrywa samorząd terytorialny.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj