fot. twitter.com/PKP_PLK_SA

Do PKP PLK trafiło blisko 100 wniosków w pierwszym etapie programu „Kolej Plus”

Do PKP PLK trafiło blisko 100 wniosków w pierwszym etapie programu „Kolej Plus”, który dotyczy przywracania połączeń kolejowych. Zgłoszenia zostały wysłane ze wszystkich województw, a wartość projektów to około 25 mld złotych. To czterokrotnie więcej niż obecnie przewiduje program „Kolej Plus”.

PKP szczegółowo przeanalizuje wszystkie wnioski, by do drugiego etapu przeszły te propozycje, które spełniają postawione w programie kryteria.

Magdalena Janus z biura prasowego PKP PLK przypomina, że program ma przyczynić się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego.

– Dzięki temu, że wybudujemy nową infrastrukturę kolejową, zapewnimy mieszkańcom regionu lepszy dostęp do kolei. To oczywiście wpływa na poprawę warunków życia mieszkańców, jak i oczywiście wzrost atrakcyjności danego regionu Polski. Warto dodać, że program służy także promowaniu ekologicznych środków transportu, jakim właśnie jest kolej. Rozbudowa infrastruktury kolejowej wiąże się z tym, że więcej towarów pojedzie po torach. Inwestycje, które zostaną zgłoszone do programu, będą w 85 proc. sfinansowane ze środków z programu „Kolej plus”, natomiast pozostałe 15 proc. będzie finansowane ze środków samorządowych – wskazuje Magdalena Janus.      

Zgodnie z założeniami projektu, nowe szlaki kolejowe mają łączyć miejscowości powyżej 10 tysięcy mieszkańców z ośrodkami wojewódzkimi.

Program zakłada odbudowę, modernizację i przywracanie do życia tych torów kolejowych, które zostały zlikwidowane, ale też budowę nowych. Realizacja programu zaplanowana jest do 2028 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl