PKP PLK: podwykonawcom Astaldi wypłacono ponad 14 mln zł

Spółka PKP PLK poinformowała w środę, że przekazała ponad 14 mln zł podwykonawcom firmy Astaldi, która pod koniec września zeszła z budów na odcinkach linii kolejowych Warszawa-Lublin i Poznań-Wrocław. Według PKP PLK, podwykonawcy dostali już ok. 60 mln zł.

PKP PLK – zarządzające infrastrukturą kolejową – poinformowały, że po weryfikacji dokumentów wypłaciły 14 mln zł podwykonawcom Astaldi z tzw. kontraktu lubelskiego (linii Warszawa-Lublin). Kolejne dokumenty są weryfikowane i konsekwentnie będą realizowane płatności – podkreśliła spółka.

Jak poinformowała PLK, spółka wypłaciła dotychczas kilkudziesięciu podwykonawcom Astaldi 60 mln zł, w tym na odcinku lubelskim 53 mln zł.

„Zróżnicowanie sytuacji podwykonawców powoduje, że konieczne jest indywidualne podejście do poszczególnych podmiotów, które w różny sposób zawierały umowy z Astaldi. Pracownicy PLK cały wzmacniają zespół inżyniera kontraktu – podmiot obsługujący rozliczenie na projekcie” – podkreślił zarządca infrastruktury.

PKP PLK przypomniała, że wypłaty dotyczą podwykonawców Astaldi z kontraktów na remont linii kolejowej nr 7 na odcinku Dęblin – Lublin oraz linii Poznań – Wrocław na odcinku odcinek granica województwa dolnośląskiego – Leszno

Astaldi pod koniec września przysłała do PKP PLK informację, że umowy dotyczące modernizacji linii Dęblin – Lublin oraz linii Poznań – Leszno wygasły. Resort infrastruktury wezwał włoską firmę do wznowienia prac, ale wykonawca nie powrócił na place budów. Dlatego PKP PLK 2 października wezwały Astaldi wraz z konsorcjantami, do podjęcia prac na kontraktach, tj. linii kolejowej nr 7 na odcinku Dęblin – Lublin oraz linii Poznań – Wrocław. W związku z tym, że włoska firma nie podjęła prac na obu liniach, PLK 5 października złożyły oświadczenia o odstąpieniu od obu umów z winy konsorcjantów.

Astaldi jest zaangażowane w Polsce także w budowę dróg oraz warszawskiego metra (jest samodzielnym wykonawcą rozbudowy II linii metra na Pradze-Północ i Targówku o stacje Szwedzka, Targówek i Trocka).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl