[TYLKO U NAS] A. Bittel: Kolej Plus to impuls, który ma dotyczyć lokalnej kolei. Chcemy odtwarzać linie kolejowe i podnosić jej parametry

Od 2015 roku liczba osób korzystających z kolei stale wzrasta. Ten trend musimy wzmacniać, dlatego modernizujemy infrastrukturę, inwestujemy w tabor, rozwijamy możliwość połączeń, aby jeszcze lepiej funkcjonować na rynku przewozowym i jeszcze lepszą ofertę budować dla pasażerów. Kolej Plus to impuls, który ma dotyczyć lokalnej kolei – wskazał Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, podczas piątkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W środę na peronie w Końskich (woj. świętokrzyskie) prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę Kolej Plus, która ma na celu przywracanie połączeń kolejowych w Polsce.

– Odtwarzanie linii kolejowych, przywracanie ich do ruchu, modernizowanie, pozwala ulepszyć ofertę przewozową i – co za tym idzie – zachęcić wszystkich tych, którzy nie korzystali z kolei, aby z niej korzystali. Beneficjentem będą ci, którzy zechcą skorzystać z połączenia, ale także środowisko, bo kolej jest najczystszym środkiem transportu zbiorowego – powiedział Andrzej Bittel.

Polskie Linie Kolejowe w poprzednich latach niestety były zwijane. Chodzi o ok. 5-7 tys. km linii kolejowych.

– Chcemy odtwarzać linie kolejowe, podnosić jej parametry. Te „zasługi” związane z likwidacją linii kolejowych obdzielają wiele rządów, ale rządy lewicy, Platformy Obywatelskiej i PSL mają tutaj swój największy udział – mówił wiceminister infrastruktury.

Gość Radia Maryja wskazał, że Kolej Plus to impuls, który ma dotyczyć lokalnej kolei.

– Nie wielkich magistrali, nie europejskich korytarzy towarowych, tylko tej kolei, która jest przeznaczona do obsługi ruchu lokalnego. Na główne tętnice kolejowe też przecież wydajemy ogromne pieniądze. Mamy krajowy program kolejowy – 76 mld zł, który konsekwentnie realizujemy. W ramach niego również przywracamy i odtwarzamy infrastrukturę pasażerską: przystanki kolejowe, stacje kolejowe. Inwestycje realizujemy tak, aby były dostępne dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się – otwartość dla wszystkich klientów kolei. Sama infrastruktura oczywiście nie wystarcza, potrzebny jest jeszcze tabor. W ramach programów taborowych PKP Intercity wyda 7 mld zł i uzyska za to tabor, który będzie już w pełni nowoczesny, komfortowy, bezpieczny – zaznaczył.

Andrzej Bittel zwrócił uwagę, że kolej nie wszędzie dotrze, zatem istnieje jeszcze Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych.

– Fundusz sprzyja, aby przywracać także takie połączenia we współpracy z samorządem terytorialnym, gminnym, powiatowym, wojewódzkim. Takie działania się odbywają. Przywróciliśmy 1700 połączeń autobusowych, co nie jest bez znaczenia dla obsługi miejsc, które były wykluczone komunikacyjnie. Takich wykluczonych miejsc było bardzo dużo i jest jeszcze bardzo dużo w naszym kraju – podkreślił.

Wiceminister infrastruktury poinformował, iż „od 2015 roku liczba osób korzystających z kolei staje wzrasta”.

– Za rok 2019 jest to liczba prawie 336 mln pasażerów (…). Praktycznie wszyscy przewoźnicy mają wzrost, jeżeli chodzi o liczbę przewiezionych pasażerów. To oznacza, że kolej staje się bardzo dobrym wyborem związanym z przemieszczaniem się z miejsca do miejsca w celu, który każdy ma. Ten trend musimy wzmacniać, ten trend musimy utrzymywać, dlatego modernizujemy infrastrukturę, dlatego inwestujemy w tabor, dlatego rozwijamy możliwość połączeń, aby jeszcze lepiej funkcjonować na rynku przewozowym i jeszcze lepszą ofertę budować dla pasażerów – mówił gość „Aktualności dnia”.

W czwartek prezydent Andrzej Duda podczas „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam powiedział, że zaproponuje, aby zlikwidowano podatek VAT od biletów kolejowych. [czytaj więcej] 

– Jestem bardzo wdzięczny panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie za tę propozycję, trzymam kciuki, będę chętnie pomagał w realizacji. Rzeczywiście jest tak, że w wielu państwach europejskich podatek VAT jest albo zerowy, albo opodatkowanie VAT w ogóle jest wyłączone albo jest na znacznie niższym poziomie. U nas kiedyś było 7 proc., od 2011 r., ten VAT został podwyższony do 8 proc. Rzeczywiście jest to kwota, która w porównaniu do 23 proc. VAT, można powiedzieć, że nie jest duża, ale jeśli chcemy propagować transport zbiorowy jako ten, który jest najlepszym wyborem (…), to musimy starać się, aby cena za usługę nie rosła albo utrzymywała się na dobrym poziomie. Żeby była korzystna, żeby Polaków było stać na to, aby poruszać się pociągami w relacjach codziennych dojazdów do pracy, do szkoły, ale też na wypoczynek czy w odwiedziny. Temu z całą pewnością inicjatywa pana prezydenta będzie służyła (…) i sprawi, że jeszcze więcej osób będzie chętnie korzystało z usług polskich kolei – wskazał Andrzej Bittel.

Sprawna komunikacja to przede wszystkim rozwój w wielu aspektach m.in. gospodarczym i kulturalnym.

– Polska kolej ma ten rozwój wspierać. Inicjatywa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest osadzona również o ogromny program kolejowy – 1600 km nowych linii kolejowych, które połączą Polskę z CPK (…). Także w ramach inicjatywy Trójmorza jest to bardzo ważne. Prowadzimy rozmowy i wspólnie realizujemy inwestycje z naszymi sąsiadami z państw nadbałtyckich. Prowadzimy rozmowy nt. szybkiego połączenia z Czechami, Węgrami i Słowakami. Te wszystkie prace mają służyć temu, żeby nasze państwa się integrowały, stanowiły realną siłę gospodarczą, a nasi mieszkańcy mogli swobodnie się przemieszczać, realizować swój biznes, lepiej wypoczywać, a życie było łatwiejsze i bardziej przyjazne. Temu służy realizacja inwestycji kolejowych – mówił wiceminister infrastruktury.

Cała rozmowa z wiceministrem Andrzejem Bittelem w „Aktualnościach dnia”  dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl