fot. flickr.com

Holandia: Policja znalazła siedem osób, które przez lata nie opuszczały farmy

Holenderska policja znalazła siedem osób, które przez lata żyły w zamknięciu na odizolowanej farmie – poinformowały we wtorek władze Holandii. Osoby te mogły nie mieć kontaktu ze światem zewnętrznym nawet przez dziewięć lat.

Sześć osób w wieku od 18 do 25 lat oraz ich schorowanego ojca znaleziono w pobliżu miejscowości Ruinerwold w prowincji Drenthe na północy kraju – poinformował szef miejscowych władz Roger de Groot.

„Policja znalazła prowizoryczne pomieszczenie mieszkalne, w którym w ukryciu żyła rodzina. (…) O ile wiem, ich matka zmarła, zanim tutaj trafili” – powiedział Roger de Groot.

Szef miejscowych władz przekazał, że na farmie zatrzymano 58-letniego mężczyznę. Nie wiadomo jednak, jaka była jego rola.

Holenderskie media relacjonują, że policja otrzymała informację w sprawie sytuacji na farmie w ostatni weekend. Według lokalnych mediów jedno z rodzeństwa uciekło i poprosiło o pomoc w pobliskiej kawiarni. Jej pracownik powiedział telewizji RTV Drenthe, że zaniedbany, zdezorientowany 25-latek przyszedł do kawiarni i powiedział, że nie był na zewnątrz od dziewięciu lat.

„Widać było, że nie miał pojęcia, gdzie jest, ani co robić. (…) Powiedział, że uciekł i pilnie potrzebuje pomocy” – podkreślił szef lokalu Chris Westerbeek.

„Wiem, że sprawa rodzi wiele pytań. My też je mamy. Policja bada wszelkie możliwe wersje wydarzeń” – powiedział szef miejscowych władz Roger de Groot.

Osoby z farmy otrzymują pomoc medyczną. Ojciec rodzeństwa najprawdopodobniej przeszedł udar.

Kanał telewizyjny RTV Drenthe podał, że rodzina najprawdopodobniej mieszkała w piwnicy i żywiła się uprawianymi warzywami. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że widzieli mężczyznę kierującego starym samochodem. Utrzymują, że mówił on po niemiecku.

W Ruinerwold mieszka ok. 4 tys. osób.

 

PAP

drukuj