fot. flickr.com

Hiszpania: W Uroczystość Wszystkich Świętych cmentarze otwarte, wierni licznie odwiedzają nekropolie

Pomimo pandemii koronawirusa Hiszpanie licznie odwiedzają cmentarze, aby pomodlić się na grobami swoich bliskich. Nekropolie są otwarte, ale zalecane są krótkie wizyty. Księża biskupi przypomnieli o znaczeniu Uroczystości Wszystkich Świętych oraz o sensie śmierci w pojęciu chrześcijańskim.

Ograniczona liczba osób, obowiązkowa maseczka i zachowanie bezpiecznej odległości są wymagane na wszystkich hiszpańskich cmentarzach. Większość z nich jest dzisiaj otwarta. Biskupi przypominają o znaczeniu dzisiejszego święta oraz o sensie śmierci w pojęciu chrześcijańskim.

W tych dniach cmentarze w Hiszpanii odwiedzają tysiące osób. W tym roku jest jednak inaczej. Z powodu pandemii nie wolno przemieszczać się z jednego regionu do drugiego. Diecezje zalecają ostrożność i przestrzeganie zasad sanitarnych. Wprawdzie cmentarze są otwarte, ale zachęca się, by wizyty były krótkie, by nie tworzyć grup i przestrzegać godzin otwarcia. W ostatnich dniach liczba nowych zakażeń w kraju bije kolejne rekordy. Zakłady pogrzebowe zwiększyły liczbę trumien o 20 proc., aby nie powtórzyła się sytuacja z wiosny.

W Madrycie uroczystą Mszę na cmentarzu Almudena odprawił ks. kard. Carlos Osoro. W homilii przypomniał o sensie dzisiejszego święta, znaczeniu chrześcijańskiej nadziei i zachęcił do solidarności w tych trudnych czasach. Świętość objawia się w codziennych drobnych gestach.

W wielu parafiach, pomimo ograniczeń, pojawiły się dzieci przebrane za świętych. Hiszpańskie rodziny obchodzą Holywin, a nie pogański Halloween.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl