fot. pixabay.com

Hiszpania: Trybunał Konstytucyjny uznał mordowanie nienarodzonych dzieci za zgodne z ustawą zasadniczą

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii orzekł, że obowiązująca w tym kraju od 2010 roku tzw. ustawa aborcyjna – pozwalająca na zabijanie nienarodzonych dzieci – jest zgodna z konstytucją. Stwierdził, że kobieta może w świetle prawa zamordować swoje dziecko w pierwszych 14. tygodniach jego życia.

Zgodnie z przekazanym mediom komunikatem TK orzeczenie zapadło podczas głosowana, w którym brało udział 11 sędziów Trybunału. Siedmiu z nich poparło zabijanie nienarodzonych dzieci jako zgodne z konstytucją, zaś czterech było temu przeciwnych.

W orzeczeniu, na które powołuje się agencja Europa Press, Trybunał Konstytucyjny uznał tzw. aborcję za legalną, powołując się na prawo „kobiety do swobodnego decydowania” w tej sprawie.

W 2021 r. ponad 20 parlamentarzystów z Hiszpanii, posłów centroprawicowej Partii Ludowej (PP) oraz konserwatywnej Vox, złożyło do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu skargę przeciwko hiszpańskiemu TK, zarzucając mu trwająca „ponad dekadę bierność w sprawie ustawy aborcyjnej”.

„Przez ponad 10 lat i bez uzasadnionego powodu hiszpański TK odmawiał wydania orzeczenia w tej sprawie (…), choć ogłosił tysiące orzeczeń w innych kwestiach skierowanych tam znacznie później” – napisali autorzy skargi.

Ustawa dopuszczająca zabicie nienarodzonego dziecka w Hiszpanii, która została uchwalona przez parlament w lutym 2010 r., dopuszcza tzw. aborcję na życzenie kobiety w pierwszych 14. tygodniach życia dziecka. Przewiduje też, że tzw. aborcja jest dopuszczalna do 22. tygodnia ciąży, jeśli ta zagraża zdrowiu lub życiu matki.

W czerwcu 2010 r. Partia Ludowa zaskarżyła ustawę aborcyjną do TK, wskazując, że jest ona w kilku miejscach sprzeczna z ustawą zasadniczą, gdyż nie chroni ludzkiego życia.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl